I česnek může být za jistých situací nebezpečný. Vyhýbat by se mu měli lidé s jistými onemocněními či užívající některé léky. A i zcela zdraví jedinci by jej neměli jíst moc.
Česnek je jednou z nejzdravějších potravin, jedná se vlastně o přírodní antibiotikum a antivirotikum, které posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti infekcím. Také podporuje zdraví srdce tím, že snižuje hladinu špatného (LDL) cholesterolu a krevního tlaku. Ale i v jeho případě platí, že všeho moc škodí. Přehnaná konzumace česneku je spojená s řadou zdravotních rizik. Některé skupiny osob by si na něj měly dát obzvláště pozor.
Skrytá nebezpečí česneku
Jak jsme již zmínili, česnek je ve své podstatě zdraví velmi prospěšný. I na JakZdravě jsme vám jej několikrát doporučovali. Například na nachlazení, záněty i vředy. Ale jak se říká: Dobrého pomálu. Nutriční expertka Kim Chin, RD, upřesňuje, že denně byste neměli zkonzumovat více než 1 až 2 stroužky. Větší množství (a obzvlášť dlouhodobě) může mít na vaše zdraví naopak negativní dopad. A to hned v několika ohledech.
Může poškodit játra
Podle vědeckých studií je česnek ve velkých dávkách pro játra škodlivý a může způsobit jejich poškození. Jisté studie jej spojily dokonce se zvýšeným rizikem hepatitidy a rakoviny jater. V menším množství je však česnek samozřejmě zdravý, takže jej ze stravy nevyřazujte, jen to s jeho konzumací nepřehánějte.
Další rizika přehnané konzumace česneku
Kromě neblahého vlivu na játra může přehnaná konzumace česneku zvyšovat riziko krvácení, zejména u osob, které užívají léky na ředění krve nebo je čeká operace. U některých lidí může česnek způsobit také nadýmání, plynatost, bolesti žaludku a pálení žáhy.
6 skupin osob, které by se měly česneku vyhnout
Z výše zmíněných důvodů by se většímu množství česneku měli vyhnout ti, kteří:
- užívají léky na ředění krve nebo jsou před plánovaným chirurgickým zákrokem (česnek brání srážení krve)
- trpí nízkým krevním tlakem (česnek tlak snižuje)
- mají jaterní onemocnění (nadměrné množství česneku je pro játra toxický)
- trpí infekčním průjmem (česnek přispívá ke hromadění krve ve střevech)
- léčí se s onemocněním očí (dle čínské medicíny přemíra česneku očím škodí)
- těhotné a kojící ženy (zde postačí hlídat množství)