Když ledviny nefungují správně: Svalové křeče, únava i potíže se soustředěním

Závažné symptomy onemocnění ledvin se objevují až v pokročilejší fázi onemocnění. Je však množství příznaků, které vás na problém upozorní včas. Neignorujte je.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který filtruje krev a zajišťuje rovnováhu vnitřního prostředí. K jeho poškození vede kromě životního stylu také několik faktorů, které člověk nemůže nijak ovlivnit. Patří mezi ně některá onemocnění, obzvláště diabetes, pak také genetika a pokročilý věk. Jak připomíná Shannon Johnson, zdravotní sestra z endokrinologie, ledviny jsou schopny plnit svoji funkci, i když k jejich poškození dojde, ale je potřeba nenechat takový stav bez povšimnutí a začít jej co nejdříve léčit. 

Symptomy poukazující na nesprávnou funkci ledvin

Pokud je onemocnění ledvin již závažné a hrozí jejich selhání, objevují se příznaky, jako je nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu, často také dochází k zadržování tekutin a změnám ve vylučování moči. Lékaři pak mohou diagnostikovat i přidružené problémy, jako je anémie, náhlé zvýšení hladiny draslíku či zánět osrdečníku. V takových případech je nutná neodkladná lékařská péče. Takto závažnému stavu však často předcházejí méně nápadné symptomy, které vás mohou na poruchu ledvin upozornit:

Únava

Snížení funkce ledvin s sebou nese i snížení počtu červených krvinek, které přenášejí kyslík k jednotlivým orgánům. V důsledku nedostatečného prokrvení mozku tak můžete pociťovat časté bolesti hlavy, zvýšenou únavu a celkovou slabost, a to i bez předchozí fyzické aktivity. Můžete se také častěji zadýchávat u aktivit, které vám dříve nečinily žádné obtíže.

Potíže se soustředěním

Četné studie spojily onemocnění ledvin s úbytkem kognitivních funkcí. Problémy s koncentrací, případně i pamětí opět souvisí hlavně s nedostatečným prokrvením mozku, respektive jeho nedostatečným zásobením kyslíkem, roli však hrají i další faktory.

Potíže se spánkem

V případě, že ledviny nefungují tak, jak by měly, nedokáží efektivně filtrovat toxiny a ty tak zůstávají v krevním oběhu. Zvýšená hladina toxinů pak ztěžuje usínání a způsobuje ospalost přes den. Čím závažnější je poškození, tím výrazněji se problémy se spánkem projevují. Podle vědeckých studií má potíže se spánkem přes 80 % pacientů v konečném stadiu onemocnění ledvin.

onemocnění ledvin a nespavost, starší muž ležící v posteli iZdroj fotografie: Freepik
Potíže se spánkem jsou s pokračujícím onemocněním stále častější

Časté močení

Přestože časté močení může být příznakem mnoha jiných onemocnění, například zánětu močových cest či diabetu, je také známkou poruchy funkce ledvin. Pokud močíte častěji než 4 až 10 x za den a zejména pozdě v noci, případně vaše moč neobvykle zapáchá, je pěnivá nebo se v ní objevuje krev, rozhodně se nechte vyšetřit lékařem.

Otoky

Otoky jsou jedním z velmi častých příznaků nedostatečné funkce ledvin. Ty totiž nefiltrují krev dostatečně a dochází k zadržování sodíku. Přebytek sodíku pak způsobuje otoky, zejména končetin, konkrétně kotníků, chodidel a rukou. Mohou se objevit i ranní otoky očí. Otoky však mohou signalizovat i jiné zdravotní obtíže, například problémy s játry či srdcem. 

Suchá kůže

Je-li vaše kůže suchá, šupinatá a svědí, může se opět jednat o příznak nedostatečné funkce ledvin. Tyto problémy souvisí s narušením vnitřní rovnováhy, kdy minerály a vitaminy nejsou v těle přítomny v takovém množství a poměru, jako je tomu u zdravého člověka.

nechutenství, žena se s odporem dloube v talíři s jídlem iZdroj fotografie: Depositphotos
Nechutenství je jedním z častých příznaků onemocnění ledvin

Snížená chuť k jídlu

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin se velmi často objevuje snížení chuti k jídlu. S postupujícím onemocněním se tyto příznaky zhoršují. Příčinou jsou nižší hladiny acylgrelinu a obestatinu, které pocit hladu regulují.

Svalové křeče

Křeče jsou až jedním z pozdějších symptomů, nicméně, pokud není onemocnění ledvin řešeno včas, většinou se i tyto potíže objeví. Závažná ztráta funkce ledvin totiž způsobí nahromadění většího množství metabolických odpadů a poškození svalů a nervů. Ty následně vyvolávají svalové záškuby, svalovou slabost, křeče a bolest. Pacienti mohou také pociťovat píchání v rukou a nohou, případně ztratit cit v určitých částech těla.

Další příznaky

Nesprávně fungující ledviny mohou způsobovat i další obtíže, jako například:

  • zápach z úst 
  • kovová pachuť v ústech
  • bolest dolní části zad
  • vysoký krevní tlak (jedná se o velmi častý příznak)
  • nevolnost

Jaké další příznaky byste na náš seznam přidali?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články