Jak se ve vteřině zbavit svědění z komářího štípance? Pomůže med i čistý alkohol

Komáří kousnutí dokáže znepříjemnit den. Velmi totiž svědí a ani gely z lékárny vám moc nepomohou. Jejich lepší náhradou mohou být domácí prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Teplé dny a sluneční paprsky lákají ven také hmyz. Často ale není o co stát, protože je zdrojem nepříjemných kousanců. Patří mezi ně i komáři, se kterými se nejčastěji setkáme v blízkosti lužních lesů, vodních ploch a v okolí řek. Nejedno komáří kousnutí si člověk přinese z pobytu na koupališti nebo u rybníka. Jedná se obvykle o svědivý načervenalý pupínek. Zdravotní sestra Debra Sullivan, Ph.D. radí zmírnit svědění i pomocí domácích prostředků, které jsou hned k dispozici.

Proč komáří kousnutí svědí

Určitě to také znáte, když v noci spíte a najednou se ozve nepříjemné komáří pískání. Když rozsvítíte světlo a vstanete, na žádného komára nenarazíte. Ráno se ale probudíte se spoustou štípanců po celém těle, které velmi svědí.

Když se komár zakousne do pokožky, saje z kapilár krev, a zároveň do pokožky vstřikuje své sliny. Ty mají za úkol zabránit srážení krve. Obsahují také proteiny, které v místě vpichu aktivují imunitní systém a tvorbu histaminu, jenž přiláká do postižené oblasti bílé krvinky. Histamin je také zodpovědný za úporné svědění.

iZdroj fotografie: Pixabay
Komáří nejčastěji útočí v okolí vodních ploch

Využijte med, čaj i čistý alkohol

  • Kromě tradičního Fenistil gelu, který zmírňuje hmyzí kousnutí, je možné vyzkoušet některé další prostředky, jež bývají běžně v domácnosti k dispozici. Je to i čistý alkohol, jímž je možné štípanec potřít. Alkohol čistí, ochlazuje, vysušuje a zmírňuje svědění.
  • Lze použít také med, jenž má antiseptické a antibakteriální účinky. Vhodný je ale jen pro domácí aplikaci. Pokud byste šli s medem potřenou pokožkou ven, budete o to více hmyz přitahovat.
  • Pokud nemáte doma ani med, ani alkohol, vyzkoušejte čajový sáček se zeleným nebo černým čajem. Až z něho nápoj uvaříte, tak ho nevyhazujte do koše, ale přiložte na komáří štípanec. Bude-li navíc vychlazený z ledničky, zklidní pokožku a zmírní otok.

Použít lze i bazalku, aloe vera nebo česnek

  • Využít je možné i bazalkový olej, případně bazalkový odvar. Pro odvar z bazalky uvařte 2 šálky vody s 15 gramy sušené bazalky. Nechte vychladnout, namočte do něho bavlněný tampon a přiložte na postiženou kůži.
  • Výborně pomáhá gel z aloe vera. Proto se oplatí tento sukulent doma pěstovat. Pak jen stačí odříznout list a jeho šťávu aplikovat na štípanec.
  • Nebojte se použít česnekovou pastu smíchanou s kokosovým nebo olivovým olejem. Také má příznivé účinky na zmírnění potíží spojených s komářím kousnutím.

Jaký je váš zaručený recept na zmírnění svědění kousance od komára?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články