Lékořice chutně pomůže s kožními problémy, poruchami trávení, afty i vředy. Jak využít nejstarší bylinný lék na světě?

Kořen lékořice obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a je hojně využíván jako lék například při nachlazení, nebo jako prevence různých onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lékořice je původem ze západní Asie a jižní Evropy a už po staletí se používá k léčbě onemocnění, ale také k výrobě pendreků, bonbónů a nápojů. Může mít mnoho přínosů pro vaše zdraví, uvádí Kelli McGrane, MS, RD, ale její užívaní může mít i vedlejší účinky a jistá zdravotní rizika, proto byste se vždy měli poradit se svým lékařem.

Léčba kožních onemocnění

Lékořice obsahuje více než 300 sloučenin a některé z nich vykazují silné antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky. Z toho důvodu se používá v případě, kdy nastanou kožní problémy, například vás začne trápit ekzém či akné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomáhá při poruchách trávení

Extrakt z lékořice se velmi často používá při žaludečních nevolnostech, pálení žáhy a kyselém refluxu. Byla provedena studie, které se zúčastnilo 50 dospělých s poruchou trávení, u kterých při užívání 75 mg lékořice dvakrát denně došlo k významnému zlepšení příznaků.

Pomoc při léčbě peptických vředů

Peptické vředy jsou bolestivé vředy, které nejčastěji vznikají v žaludku, tenkém střevě nebo v jícnu a jsou způsobeny zánětem a bakteriemi Helicobacter pylori. Extrakt z kořene lékořice může pomoci při jejich léčbě. Je vědecky dokázáno, že dávka 200 mg na kilogram tělesné hmotnosti, má lepší účinky než omeprazol, což je běžný lék na peptické vředy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinkuje jako prevence rakoviny

Extrakty z kořene lékořice obsahují velké množství sloučenin, antioxidačních a protizánětlivých látek, které jsou zájmem mnoha studií, pro jejich účinky jako prevence rakoviny. Některé látky v lékořici obsažené byly spojeny se zpomalením a prevencí růstu buněk u rakoviny kůže, prsu, prostaty a kolorektálního karcinomu.

Zmírňuje problémy s dýchacími cestami

Výtažek z lékořice nebo čaj z kořene pomáhá také při onemocnění horních cest dýchací. Při studiích provedených na zvířatech se prokázalo, že lékořice zmírnila astma. Navíc chrání před streptokokem a pomáhá při bolesti v krku, k níž dochází například při angíně nebo po operaci.

iZdroj fotografie: Pexels

Chrání před streptokokem

Kořen lékořice může chránit před bakteriemi, zejména pak před streptokoky. Třítýdenní studie, při které byla 66 dětem předškolního věku podávána lízátka bez cukru s obsahem 15 mg lékořice dvakrát týdně, ukázala, že se jejich konzumací výrazně snížil počet bakterií Streptococcus mutans v organismu.

Další zdravotní výhody

Mezi další výhody užívání extraktu z kořene lékořici je významné zlepšení hladiny cukru u cukrovkářů a zvýšení vitality ledvin. Některé studie také naznačují, že podporuje hubnutí a pomáhá léčit hepatitidu typu C.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články