Dušnost, bolesti, průjem i zvracení: To vše může naznačovat přítomnost krevní sraženiny

Krevní sraženiny mohou mít fatální následky. Mohou totiž způsobit například mrtvici, srdeční infarkt či plicní embolii. Odhalte jejich příznaky včas.

krevní sraženina i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při poranění cévy se krev začne srážet, aby se zastavilo krvácení a vy jste i z menšího zranění nevykrváceli. Srážení krve je tedy pro lidské zdraví a život nezbytné. Jak ale vysvětluje lékař Graham Rogers, M.D., někdy se sraženina utvoří, i když k porušení cévy nedojde, a pokud se taková sraženina nerozpustí a zablokuje proudění krve například do mozku či srdce, velmi rychle vás může ohrozit na životě. Je důležité příznaky krevní sraženiny správně rozpoznat a včas ji léčit.

Krevní sraženina nemá jednotné příznaky

Příznaky krevních sraženin se různí podle toho, ve které části těla se sraženina nachází a jak je velká. Pokud je sraženina dostatečně velká, aby zcela zablokovala přísun krve do srdce či mozku, jsou příznaky většinou natolik nepříjemné, že je vyhodnotíte jako dostatečně závažné na to, abyste si (či někomu jinému, kdo těmito příznaky trpí) okamžitě zavolali sanitku. 

Pokud je však céva stále částečně průchozí nebo se sraženina nachází v jiné části těla, nemusí být příznaky tak alarmující a lidé je proto často podceňují. Krevní sraženina se často utvoří v nohou, odkud se může uvolnit a doputovat například do plic a způsobit plicní embolii. O typických příznacích hluboké žilní trombózy jsme na JakZdravě sice již několikrát psali, zmiňme však, že je často doprovázena otokem, zarudnutím a bolestí postižené končetiny.

Plicní embolie: Mezi typické příznaky krevní sraženiny v plicích patří bolest, žilnatění nebo otok

Některé příznaky krevní sraženiny mohou být matoucí

Příznaky infarktu, mrtvice i hloboké žilní trombózy jsme na JakZdravě popisovali již mnohokrát. Většinou jsou doprovázeny bolestí a náhlou změnou zdravotního stavu, které postiženého obvykle upozorňují na to, že je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Jiné příznaky však pro mnoho lidí nejsou dostatečně závažné na to, aby svůj stav s lékařem konzultovali. 

Odborníci z CDC však zdůrazňují, že pokud trpíte některými z níže uvedených symptomů, měli byste vyhledat lékařskou péči co nejdříve. Obzvláště, pokud se obtíže objevily náhle a bez jiné zjevné příčiny či v kombinaci. Jedná se zejména (ale ne výlučně) o:

únava jako příznak krevní sraženiny iZdroj fotografie: Depositphotos
I náhlá únava může být příznakem krevní sraženiny
  • Dušnost: Dušnost může být mimo jiné i příznakem plicní embolie (tedy krevní sraženiny v plicích) či infarktu. Dušnost v tomto případě není spojena s fyzickou námahou.
  • Průjem a zvracení: Náhlé zažívací potíže, jako je průjem a zvracení, případně krev ve stolici, mohou poukazovat na krevní sraženinu v cévách břicha, obzvláště pokud jsou doprovázeny silnou bolestí.
  • Kašel: Pokud vás najednou přepadne kašel a pocit dušnosti, přestože nejste nemocní, měli byste zpozornět. Může se jednat o plicní embolii či nastupující infarkt myokardu.
  • Únava: I tak běžná záležitost jako je únava může značit krevní sraženinu. V takovém případě se obvykle jedná o krevní sraženinu v mozku a často je doprovázena celkovou slabostí, závratěmi a změnami ve vidění a kontrole těla či řeči. Tento stav obvykle připomíná opilost.

V prevenci hraje velkou roli pohyb

Někteří lidé jsou riziku krevních sraženin vystaveni více než jiní. Roli hraje genetika, věk i celkový zdravotní stav. Dle odborníků z HealthDirect by se měli mít na pozoru také lidé se špatnou životosprávou, ženy užívající hormonální antikoncepci, osoby se sedavým zaměstnáním a ti, kteří hodně cestují. Dlouhé sezení či stání totiž riziko krevní sraženiny výrazně zvyšuje.

Jaké další příznaky vás na přítomnost krevní sraženiny upozornily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články