Bolesti v končetinách, otoky, slabost: I tak se projevuje žilní trombóza

S žilní trombózou nejsou žádné špásy. Jakmile se jedná o oběhový systém, je třeba jednat a nespoléhat se na samoléčbu. Poznejte příznaky hluboké žilní trombózy včas.

Otok na noze způsobený trombózou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hluboká žilní trombóza je způsobena krevní sraženinou v žíle, která způsobuje překážku v odtoku odkysličené krve do srdce. Nejčastěji se objevuje v dolních končetinách, ale vyskytnout se může v podstatě kdekoli. Její příznaky mohou být nenápadné, přitom se jedná o velmi nebezpečný stav. Doktor Darragh O’Carroll říká, že kdyby se část sraženiny dostala do plic, způsobí plicní embolii, která může skončit fatálně.

Nepodceňte tyto hlavní příznaky

Někteří lidé mají tendence i do očí bijící příznaky přehlížet a zlehčovat je. To není nikdy dobré. Hlavně v tomto případě je nutné navštívit lékaře a zbytečně nečekat, až se onemocnění zhorší. Na následující příznaky si dávejte pozor a považujte je za jasné varování.

Otoky

Ucpání žilního systému se projevuje otokem. Krev se v žíle hromadí a tlačí na okolní tkáně. Tím vznikají otoky v místě, kde sraženina uvízla. Takže pokud si všimnete, že máte jednu nohu výrazně oteklejší než druhou, vydejte se k lékaři.

Změna barvy

Narušení krevního oběhu se projeví zbarvením na kůži, kolem místa, kde vznikla blokáda. Jakékoli červené nebo modrofialové zbarvení na chodidlech nebo dlaních (v případě blokády v rukou) ukazuje na pravděpodobnost, že se u vás vyskytla hluboká žilní trombóza.

Křeče a bolesti

Připomíná bolest v noze bolest nataženého svalu? I to může být příznak hluboké žilní trombózy. Tato bolest neustupuje, může pulzovat, bývá citlivá na tlak a zhoršuje se při námaze, hlavně při chůzi. Je-li k tomu navíc vaše končetina oteklá, není nad čím dumat. Na místě je neodkladná návštěva lékaře.

Žena v legínách držící se za lýtko iZdroj fotografie: Freepik
Bolest podobná nataženému svalu, která neustupuje, může znamenat žilní trombózu

Horká kůže na dotek

Kromě výše zmíněných příznaků existuje také ještě jeden z nejjasnějších ukazatelů, že je s krevním oběhem něco špatně. Nahromaděná krev totiž způsobí, že v místě, kde stagnuje, ucítíte na dotek teplejší kůži než v jiných oblastech.

Kdy je to vážné

Intenzita příznaků i jejich kombinace je u každého jiná. I když si myslíte, že jsou příznaky mírné, nebo vám připadá, že odeznívají, stejně se poraďte s lékařem. Příznaky, které se opakují nebo zhoršují, by už pro vás měly být dostatečně alarmující, abyste návštěvu lékaře neodkládali.

Žádné příznaky, také příznaky

Hluboká žilní trombóza patří mezi zákeřné nemoci, protože se často projeví až ve chvíli, kdy je v pokročilém stádiu. V tomto případě se vyplatí v rámci prevence znát rizikové faktory. Pokud zjistíte, že máte vyšší pravděpodobnost, že se u vás žilní trombóza objeví, navštivte lékaře i při sebemenších příznacích. Rizikoví pacienti jsou všichni, kteří užívají hormonální antikoncepci nebo hormonální náhradu během menopauzy, léčí se s rakovinou, jsou po operaci a 6-8 týdnů po porodu.

Trombus se může objevit i v žilách, které odvádějí krev z mozku. Příznaky mozkové trombózy se liší právě lokalitou, kde k uzávěru došlo, tedy v mozku.

Jak byste se zachovali vy, kdybyste u sebe odhalili některý z příznaků?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články