Vědci z Oxfordu vynalezli nový test na šíření rakoviny. Mohli by ho provádět praktičtí lékaři a pomohl by identifikovat pacienty s rozšířenou či pokročilou rakovinou.
Vědci zabývající se rakovinou vyvinuli nový krevní test, který by mohl zlepšit diagnostiku a léčbu pacientů. MUDr. Fay Probertová, která výzkumnou studii vedla, tvrdí, že tento test nejenže dokáže odhalit přítomnost rakoviny, ale je také schopen určit šíření nemoci po těle v jednotlivých stádiích rakoviny. Do budoucna by tak mohl pomoci včasné detekci tohoto nádorového onemocnění.
Jakým způsobem test funguje
Test, který vyvinuli vědci z Oxfordské univerzity, využívá novou techniku zvanou NMR metabolomika, která identifikuje přítomnost tzv. metabolitů v krvi. „Metabolity jsou všechny malé molekuly v krvi, jako je glukóza, kyselina mléčná nebo aminokyseliny,“ vysvětluje doktor James Larkin, onkolog, který na studii spolupracoval. „Přesná struktura metabolitů přítomných v krvi se mění v závislosti na tom, co se v těle děje. Jejich struktura je tedy ovlivněna nemocemi, jako je rakovina,“ dodává.
Nový krevní test nyní úspěšně identifikoval metastazující rakovinu u 94 % z 300 pacientů, kterým byl vzorek krve odebrán. Tým tvrdí, že jejich nový test pomůže pacientům, kteří trpí nespecifickými příznaky. Zatímco některé příznaky, například bulka, by lékaře přiměly k okamžitému vyšetření na rakovinu, existují jiné, které mohou být přehlédnuty nebo zůstat po nějakou dobu nediagnostikovány.
Jaké jsou výhody nového krevního testu
Zásadní je, že test dokáže určit, zda se rakovina u dané osoby rozšířila. Sleduje metabolomický profil, který je odlišný u pacienta s lokalizovanou rakovinou a u pacienta bez rakoviny. „Technologie NMR metabolomiky by mohla otevřít širokou škálu nových možností pro odhalování nemocí, a to nejen u rakoviny, ale i u jiných onemocnění,“ řekl Larkin. „Teprve nyní začínáme chápat, jak lze metabolity produkované nádory využít jako biomarkery k přesné detekci rakoviny,“ podotýká.
„Již jsme prokázali, že tato technologie dokáže úspěšně identifikovat přechod do pokročilejšího stádia u pacientů s roztroušenou sklerózou. A to dokonce ještě dříve, než by to mohli zjistit sebezkušenější lékaři,“ podotýká Larkin. Stejná technologie se nyní ukazuje jako velmi slibná u celé řady onemocnění, včetně těch, která jsou často zaměňována za roztroušenou sklerózu. Vědci doufají, že pacienti, u nichž se tyto nespecifické příznaky, jako je únava nebo úbytek hmotnosti, projeví, by mohli test na rakovinu podstoupit v rámci běžného krevního vyšetření.
Výhled do budoucna
Než však praktičtí lékaři začnou nový krevní test na rakovinu nabízet, musí být schválen regulačními orgány. „Naším dalším krokem je získat finanční prostředky a provést klinickou validační studii,“ řekl Larkin. Na základě této validační studie by mohlo dojít ke klinickému schválení tohoto testu a mohl by se začít běžně využívat. Cílem je totiž vytvořit test na rakovinu, který si bude moci vyžádat každý praktický lékař, a na základě výsledků z tohoto krevního testu zahájit včasnou léčbu.
Co si o tomto přelomovém testu myslíte vy?