Existují 2 typy břišního tuku a každý se hubne jinak. Jaký máte vy? Nadváhy se pak zbavíte jako po másle

Tloušťka nikdy není bez rizika. Větší množství viscerálního tuku totiž přispívá ke vzniku nemocí, které mohou zkrátit lidský život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv je moderní mít na sobě minimum tuku, ještě lepší je prakticky nic, a k tomu vyrýsované svaly, určité množství tuku je potřebné pro správné fungování organismu. Proč tomu tak je? I tuky totiž sehrávají důležitou úlohu ve fyziologických procesech – jsou zdrojem energie i nositeli vitamínů. Odborný asistent Craig Maurice Hales, MD říká, že každé vybočení z normálu se negativně podepíše na zdraví, a to platí pro nadváhu, i pro podvýživu. Který druhu tuku je více škodlivý?

Podkožní a viscerální tuk

Na svém těle máme dva druhy tuků – pod kůží a v břišní dutině. Podkožní tuk je součástí podkožní tkáně a nachází se prakticky po celém těle. Jeho nejdůležitějším úkolem je ochrana organismu před chladem, a zároveň je zásobou energie. Břišní neboli viscerální tuk obklopuje orgány uložené v dutině břišní a chrání je. Kromě toho je vnitřní tuk nezbytný pro tvorbu hormonů a vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E a K. Jak člověk stárne, tak se mu v břiše ukládá více nevyužité energie v podobu tukových zásob.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pravidelné vážení na osobní váze je důležité pro kontrolu hmotnosti.

Hruška, nebo jablko?

Rozložení tuku na těle může být androidní (typ jablko) a gynoidní (typ hruška). Jak jejich názvy napovídají, androidní rozložení je typické pro muže. Tuk se ukládá především v oblasti břicha a vytváří postavu typu jablko, kdy je obvod v pase většinou větší než obvod boků. Jestliže dochází k ukládání tuku spíše na hýždích, pak hovoříme o gynoidním typu. Postava má pak připomíná tvar hrušky – obvod boků je větší než obvod pasu.

Proč nadbytek břišního tuku škodí

Jak jsme se již zmínili, určité množství tuku tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Pokud člověk bude trpět podváhou, nemusí mu správně fungovat produkce hormonů. Naopak při nadváze, kde je předpoklad vyššího množství viscerálního, tedy břišního tuku, zase hrozí propuknutí civilizačních nemocí – cukrovky, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních chorob či zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, ztučnění jater, problémy s dýcháním, zažívací potíže či artróza. S nadváhou se pojí i problémy s klouby, které jsou přetěžované.

iZdroj fotografie: Pixabay
Aktivní pohyb přispívá k udržení si optimální hmotnosti.

Jak si změřit množství tuku v těle

Měřítkem množství viscerálního tuku je obvod pasu – u žen je zdravá hodnota pod 80 cm, u mužů pod 100 cm. Jakmile naměříte více, mělo by to pro vás být signálem k tomu, abyste začali přemýšlet nad hubnutím. Pro zjištění tloušťky podkožního tuku se využívá metoda měření ultrazvukem, metoda měření bioelektrické impedance, případně pomocí kaliperačních kleští.

Jaký typ postavy máte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články