Pohlavní choroba, před kterou vás nemusí ochránit ani kondom. Jak ji poznáte a co ji vlastně způsobuje?

Tohle téma možná bude pro některé z vás nepříjemné, ale opravdu se není za co stydět. Těmito bradavicemi může onemocnět kdokoliv a velmi snadno se nakazíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dnes zabrousíme na trošku intimnější téma, řeč bude o genitálních bradavicích. Kdo se s nimi už někdy potkal, tak ví, že je to opravdu hodně nepříjemné, a někdy je docela náročné se jich zbavit. Dozvíte se, co to vlastně jsou genitální bradavice, jaké jsou jejich příznaky a taky to, jak tyto bradavice léčit.

Něco o genitálních bradavicích

Genitální bradavice jsou běžnou sexuálně přenosnou infekcí, která je způsobena virem nazvaným lidský papilomavirus (HPV). Tento virus se přenáší přímým kontaktem kůže na kůži s někým, kdo tímto virem již trpí. Může být přenášen jak vaginálním, tak análním sexem. Zřídka se může stát, že se přenese i v průběhu orálního sexu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky genitálních bradavic

Pokud máte genitální bradavice, můžete si všimnout hrudek nebo nějakých výrůstků, které dříve kolem vaší pochvy, penisu nebo konečníku nebyly. Virus však může být přenášen i bez vývoje těchto bradavic. Příznaky se mohou objevit až roky poté, co jste s virem přišli do kontaktu, takže není možné zjistit, kdy jste se jím nakazili. Je třeba, aby genitální bradavice diagnostikoval lékař.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba genitálních bradavic

Typ léčby, který vám bude nabídnut, závisí hlavně na tom, jaké jsou vaše bradavice. Ale nebojte se, lékař nebo sestra to s vámi určitě prodiskutují. Mohou vám nabídnout:

  • Krém nebo vodičku – obvykle si krém nebo vodičku můžete několikrát týdně aplikovat sami doma a většinou to trvá několik týdnů. Tento typ léčby ale může někdy způsobit pálení a mírnou bolest.
  • Zmrazení – lékař nebo sestra zmrazí bradavice tekutým dusíkem, a to každý týden po dobu jednoho měsíce. To samozřejmě také může způsobit bolest nebo popálení, asi jako zmrazování normálních bradavic.
  • Návštěva chirurgie – lékař nebo sestra mohou bradavice odříznout, spálit nebo odstranit laserem. To se ale doporučuje pouze v případě, že jsou bradavice příliš velké na zmrazení. Mezi vedlejší účinky patří krvácení a bolest.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud bradavice zůstanou neléčené, je dost možné, že se jich nikdy nezbavíte, a navíc je budete přenášet na všechny svoje partnery, které za život budete mít. U některých lidí se však mohou bradavice zlepšit či zcela odeznít samy.

Snažte se bradavice nepřenést na partnera

Pokud máte nějakého sexuálního partnera a trpíte bradavicemi, vždy používejte kondom, a to při každém druhu sexu. Je to ten nejlepší způsob, jak zabránit přenosu. Váš lékař vám dokonce může doporučit po dobu léčby úplně vynechat sex.

Zdroj: NhsinformScot

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články