Rakovině možná nadobro odzvoní. Vědci zkoušejí nový přístup léčby, který se ukázal jako velice slibný

V současné chvíli není vědecky možné vyléčit rakovinu bez použití léků. Ovšem v budoucnosti by to již možné být mohlo – vědci přišli s převratným objevem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle publikovaných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR jsou zhoubné novotvary (rakovina, nádorové onemocnění) druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Z jiných statistik je zase možné vyčíst, že rakovinou v průběhu svého života (teoreticky) onemocní každý 3. obyvatel naší republiky. Objev, který učinil tým vědců, je o to přelomovější. Podle jejich publikované studie dokáží totiž rakovinu léčit bez pomoci „klasických“ léků.

Rakovinné buňky zničí samy sebe

Nedávno publikované pilotní výsledky studie skupiny vědců slibují pokrok v boji s rakovinou. Nově zkoumaná metoda se zakládá na využití nanočástic – „trojských koní“ – které rakovinotvorná buňka absorbuje a které následně způsobí její sebedestrukci. Výzkum doposud probíhal v čistě laboratorních podmínkách, kdy se účinnost metody testovala nejprve v petriho miskách, a posléze u myší, které trpěly nádorovým onemocněním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celý výzkum probíhal na Nanyangské technologické univerzitě v Singapuru. Tým vědců zde pracoval na vytvoření „trojského koně“ tak, že do protirakovinné nanočástice integroval specifickou aminokyselinu (L-Fenylalanin). Právě tuto aminokyselinu využívají rakovinné buňky ke svému úspěšnému růstu a množení. Po jejím vstřebání však do sebe vpraví rovněž maskované protirakovinné nanočástice a ty následně způsobí sebedestrukci rakovinné buňky.

Nanočástice jsou budoucností léčby rakoviny

Postup, kdy jsou nanočástice použity jako léčebná metoda, je inovativní sám o sobě. V současné chvíli jsou běžně využívány jako nosiče léčiv. Pro výzkum byly využity částice Nano-pPAAM, které měří v průměru 30 nanometrů a disponují výjimečnými vnitřními protirakovinnými a rakovinu selektujícími vlastnostmi. Nano-pPAAM stimulují nadměrnou produkci reaktivních forem kyslíku, což vede k následnému zániku rakovinných buněk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V laboratorních podmínkách dosáhl výzkum překvapivých výsledků. Touto metodou se podařilo zlikvidovat kolem 80 % rakovinných buněk způsobujících rakovinu prsu, kůže a žaludku. Údaj je srovnatelný s některými, dnes užívanými, způsoby léčby. Aplikace nanočástic rovněž významně snížila další růst nádorů u zkoumaných myší, a to o 60 %. Zkoumaná metoda je značně jednodušší a slibuje překonání překážek, které doposud bránily převedení nanomedicíny do praxe.

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy