Z „půlměsíce“ na nehtech se dá vyčíst víc, než si kdo myslí. Je důležité všímat si jeho velikosti i barvy

Půlměsíc ve spodní části nehtu vám může napovědět mnohé o vašem zdravotním stavu, proto mu věnujte svou pozornost. A pokud zmodrá, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Všimli jste si bílého půlměsíce ve spodní části vašich nehtů? Říká se mu lunula, což znamená malý měsíc, a je velmi důležitý pro zdraví vašich nehtů. Jak vysvětluje zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP, lunula je součástí nehtové matrix, která obsahuje nervy, lymfu a krevní cévy. Ačkoli každý člověk má nehtovou matrix, ne každý uvidí nebo bude mít lunulu na každém nehtu. Ti, kteří lunuly mají, si mohou všimnout, že se jejich vzhled na každém nehtu liší. Pohled na lunulu vám napoví o vašem zdraví.

Jak roste váš nehet

Pod kůží pokrývající základnu nehtu se nachází kořen neboli nehtová matrix. V tomto kořeni se vytvářejí nové buňky nehtu a je to jediné místo, kde je nehet živý. Pokud je kořen poškozen, nehet se trvale deformuje, proto je důležité jej chránit. Kůže kolem něj chrání kořen před vodou a bakteriemi, které by mohly nehet poškodit při jeho tvorbě. Stav kořene, pokožky a lunuly jsou důležitými ukazateli vašeho zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Normální nehet má jasně viditelnou půlměsícovitou lunulu a růžové nehtové lůžko. Lunula obsahuje část nehtu, kde nehet roste. Jak nový nehet roste, buňky nehtu se zhutňují, aby mohly být pevnější. Zatímco krevní cévy pod nehtovým lůžkem obvykle způsobují, že nehet vypadá růžový, v této oblasti jsou hůře viditelné a vypadají bíle. 

Barvy lunuly

Barvy lunuly mohou vypovědět o vašem zdravotním stavu. Můžete si povšimnout následujícíh zbarvení:

  • Bílá lunula: Silná bílá lunula je považována za důkaz bohatého prokrvení kořene. Označuje také zdravého a energického člověka se silným imunitním systémem. Bílá lunula znamená, že máte dobrý krevní oběh, který dosahuje až do konečků prstů na rukou a nohou.
  • Namodralá lunula: Bledá nebo namodralá lunula znamená, že máte cukrovku se špatným krevním oběhem.
  • Fialová lunula: Azurová nebo fialová lunula ukazuje na Wilsonovu chorobu, která je způsobena příliš velkým množstvím mědi v orgánech.
  • Červená lunula: Tato barva může značit srdeční selhání, lupus nebo systémová onemocnění.
  • Černá lunula: Hnědá nebo černá barva lunuly poukazuje na přílišný příjem fluoridu.
  • Žlutá lunula: Žluté zabarvení lunuly je obvykle způsobeno léčbou tetracykliny, které se obvykle používají k léčbě akné a kožních infekcí.
  • Lunula mizí: Mizející lunula značí možnou anémii nebo podvýživu.
  • Lunula mizí a nehet žloutne: Tento stav může být známkou revmatoidní artritidy nebo chronické sinusitidy.
  • Lunula mizí a nehty hnědnou:  Tato kombinace může poukazovat na selhání ledvin.

Velikost lunuly

Lunula je obvykle jen několik milimetrů vysoká a dosahuje maximálně do třetiny výšky nehtu. Někdy je však podstatně větší. Vědci nevědí, co způsobuje, že lunuly u někoho zabírají značnou část nehtu. Některé studie naznačují, že velké lunuly mohou signalizovat problémy s kardiovaskulárním systémem, poruchy srdečního rytmu a nízký krevní tlak.

iZdroj fotografie:Depositphotos

Nevědecké teorie tvrdí, že velké lunuly mohou být běžné u sportovců a lidí, kteří se věnují velké fyzické aktivitě. Může to být způsobeno tělesnou zátěží spojenou s aktivitami s vysokou zátěží, ale v současné době neexistuje žádný výzkum, který by tato tvrzení potvrzoval.

Obnovení zdraví lunuly

Pro obnovení zdraví existují dva způsoby, jak obnovit vzhled nehtů. Nejlepší je jíst potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce, maso a hrách. Potraviny, jako jsou pšeničné klíčky, fazole a slunečnicová semínka, jsou bohaté na železo, zinek a vitamín E, které vaše lunula potřebuje k udržení zdravého stavu.

Kdy navštívit lékaře

Lehce zbarvené nebo chybějící lunuly obvykle nejsou důvodem k obavám. Pokud si však všimnete změn ve vzhledu nehtů a máte další neobvyklé příznaky, objednejte se ke svému lékaři. Léčba základního onemocnění obvykle obnoví vzhled vašich nehtů a zlepší vaši celkovou pohodu.

Pokud vám navíc modrají ruce a nohy, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by se jednat o příznak cyanózy, což je stav, který je důsledkem špatného krevního oběhu nebo nedostatečného okysličení vaší krve.

Co vás na lunule překvapilo nejvíce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články