Když se projevuje lupus: Prvním příznakem je motýlovitá vyrážka v obličeji

Lupus erytematodes se může objevit od puberty až do 30. roku života kdykoliv. Je dobré znát první příznaky, aby mohla být léčba zahájena včas a předešlo se poškození orgánů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lupus erytematodes je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje životně důležité orgány. Nemoc probíhá ve dvou obdobích, v období vzplanutí s příznaky a v období klidu. Pokud je zachycena včas, dají se příznaky odvrátit a prodlužovat období klidu. Doktorka Jenny Yu upozorňuje, že včasný záchyt onemocnění není snadný, neboť prvotní příznaky jsou podobné příznakům jiných nemocí. Jejich přítomnost tedy nutně neznamená, že máte lupus.

1. Charakteristická vyrážka pro lupus

Vyrážka patří k nejviditelnějším příznakům. Pro lupus je charakteristická vyrážka ve tvaru motýla, která se objevuje v obličeji – na obou tvářích a hřbetě nosu. Vyrážka se objevuje náhle nebo po vystavení slunci. Může se objevovat těsně před rozvojem dalších příznaků. Objevuje se u více než čtvrtiny nemocných, nemoc ale může způsobovat nesvědivou vyrážku v jiných oblastech těla. Jen vzácně může lupus způsobit kopřivku.

2. Nevysvětlitelná únava a horečka

Většina lidí pociťuje při onemocnění lupusem únavu. Stupeň únavy se liší a dobrá zpráva je, že některé příčiny únavy lze léčit. Někomu může vyhovovat odpolední spánek, ale dejte pozor, abyste si tím nezpůsobili problémy s nočním spánkem. Spíš se snažte držet určitě denní rutiny a snažte se zůstat aktivní.

Mezi další časné příznaky patří zvýšená teplota až mírná horečka (36,9 °C až 38,3 °C). Tato teplota nemá žádný očividný důvod, pokud se vyskytuje opakovaně, je lepší navštívit lékaře. Tento typ teploty bývá příznakem zánětu, infekce nebo blížícího se vzplanutí lupusu.

Žena sedící po tmě na posteli, unavená a skleslá iZdroj fotografie: Pixabay

3. Řídnutí a padání vlasů

Vypadáváním vlasů reaguje tělo na zánět kůže. U nemocných s lupusem často vlasy řídnou pomalu, ale mohou vypadávat i po větších kusech. Ušetřeny nemusí zůstat ani vousy, obočí, řasy a další ochlupení. Léčba lupusu vám pomůže obnovit jeho růst.

4. Otok kloubů

Zánět, který lupus způsobuje, se nevyhýbá ani kloubům. Poznáte to podle ranní ztuhlosti kloubů a viditelných otoků. Podle toho, zda nemoc vzplanula nebo je v klidové fázi, problémy s klouby přicházejí a odcházejí.

5. Záněty v plicích

Plicní problémy, které vznikly následkem zánětu způsobeného lupusem, se projevují bolestí na hrudi při nádechu. Může za to otok plic a rozšířený zánět v plicních cévách a okolí. Lupus je nutný včas léčit, v průběhu času jinak mohou problémy s dýcháním zmenšit velikost plic.

Kašlající muž držící se za hrudník iZdroj fotografie: Freepik

6. Zánět ledvin

Lupus postihuje také ledviny. Zánět ledvin obvykle začíná do pěti let od doby, kdy se u vás projevil lupus. Časným příznakům, jako jsou otoky nohou, vysoký krevní tlak, tmavá moč, časté močení a bolest v oblasti ledvin, věnujte pozornost. Neléčený zánět ledvin může skončit fatálně.

7. Autoimunitní onemocnění štítné žlázy

U lidí, kteří trpí lupusem, se mohou rozvinout problémy se štítnou žlázou. Když štítná žláza nepracuje správně, ovlivňuje životně důležité orgány. Štítná žláza může být nedostatečně aktivní (hypotyreóza) nebo přehnaně aktivní (hypertyreóza). Tomu pak odpovídají i patřičné příznaky. Správnou a včasnou léčbou se dá vrátit metabolismus zpět do pořádku.

Někdy se může společně s lupusem objevit Sjörgenův syndrom.

Jaké jsou vaše zkušenosti s lupusem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články