Obrovský zápach z úst: Toto má v krku téměř každý Čech a ani o tom neví

Pokud vás trápí velký zápach z úst, který nezmizí, ani když důkladně dodržujete ústní hygienu, je na čase se podívat do krku a zkontrolovat mandle.

zapach z ust i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zápach z úst nemusí být jen důsledkem nedostatečné ústní hygieny nebo konzumace jistých potravin. Jak vysvětlují lékaři z ClevelandClinic, na vině mohou být i tzv. mandlové kameny, malé útvary na krčních mandlích, které jsou velice běžné, ale mnoho lidí vůbec netuší, že jimi trpí. Dobrou zprávou je, že se jich můžete snadno zbavit i doma.

Mandlové kameny nemusí mít žádné příznaky

Důvodem, proč mnoho lidí vůbec netuší, že mandlovými kameny trpí je to, že nemusí způsobovat vůbec žádné potíže. Pokud se příznaky projeví, nejčastěji zahrnují právě zápach z úst, méně často pak bolest v krku nebo ucha, kašel či potíže s polykáním. Objevit se může také pachuť v ústech či pocit, jako by vám něco uvízlo v krku. 

Kameny na mandlích jsou častým viníkem zápachu z úst. Téměř každý je má v ústech, jen o tom neví

Tím, že jsou napadeny mandle, můžete být také náchylnější k infekcím, které vyžadují léčbu antibiotiky. Výrůstky na mandlích pohledově mohou připomínat zánět mandlí, ale mandle nejsou v tomto případě oteklé ani zarudlé a onemocnění není doprovázeno horečkou.

Vznik mandlových kamenů ovlivňuje několik faktorů

Mandlové kameny obvykle vznikají v důsledku zachycených materiálů a nečistot na mandlích, které ztvrdnou nebo zvápenatí a vytvoří kameny. Častěji se tvoří u dospívajících a u lidí, kteří jsou náchylní k zánětu mandlí (tedy, ti, kteří je za život prodělali již několikrát). Náchylnější ke vzniku mandlových kamenů jsou také ti, kteří mají mandle abnormálně veliké.

mandlové kameny iZdroj fotografie: Freepik
Mandlové kameny někdy vypadají jako zánět mandlí

Mandlových kamenů se snadno zbavíte i doma

Odborníci z KeckMedicine uklidňují, že v případě mandlových kamenů není nutná léčba antibiotiky ani jinými léky, a pokud se nejedná o zvlášť závažný (a často se opakující) případ, léčbu zvládnete v klidu doma. Pokud jsou ale kameny velké a odstranit se vám je nepodaří, navštivte lékaře, který vám pomůže. V naprosto extrémních případech může lékař navrhnout i tonzilektomii, tedy odstranění krčních mandlí, ale běžné to nebývá.

Kvůli nim se nejvíc kazí zuby: Některé potraviny je lepší nahradit, v ústech dělají pořádnou neplechu

K domácímu odstranění mandlových kamenů si připravte vatové tampony či tyčinky a slaný roztok, který jsme vám na JakZdravě doporučovali například pri bolestech v krku. Nejprve vatovým tamponkem jemně zatlačte na mandli a opatrně vytlačte kámen ven. Následně důkladně vykloktejte slanou vodou. Kameny lze odstranit i intenzivním kloktáním a kašláním.

Prevence je základ

Pokud se mandlových kamenů obáváte nebo jste je již měli, zaměřte se na prevenci. Během dne pijte dostatek vody. Pravidelně si čistěte zuby kartáčkem a zubní nití a neopomíjejte ani jazyk. Po jídle a večer před spaním kloktejte slanou vodu. A pokud kouříte, přestaňte. Několik rad, jak na to, jsme s vámi již na JakZdravě před časem sdíleli.

Jak jste se mandlových kamenů zbavili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články