Stačí si 1 minutu masírovat prsty a tělo bude jásat. Každý z nich má vliv na jiný orgán –⁠ třeba palec na plíce

Masáž prstů není v západním světe příliš známou technikou. V tradiční čínské medicíně je však využívaná již tisíce let. Zkuste ji také.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čínská medicína po staletí překonává všechny lékařské vědy. V mnoha zemích však bohužel stále není dobře zavedená. Své místo si ale v západním světě nalézá a těší se stále větší oblibě. Jednou z technik, která je v čínské medicíně hojně využívanou, je masáž prstů. Jak vysvětluje specialistka na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., masáž prstů má mnohem více přínosů pro naše zdraví než jen prosté uvolnění. 

Masáže v čínské medicíně

V západní medicíně slouží masáže především k uvolnění a zmírnění napětí či bolesti. Ve východní medicíně však mají masáže mnohem větší význam. V tradiční čínské medicíně jsou určité části lidského těla zodpovědné za konkrétní orgány a jejich masáží si můžete zdraví těchto orgánů zajistit. Minutová masáž na denní bázi vám může přinést pocit pohodlí, stejně tak však i zlepšit celkové zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak jsme zmínili, každá část těla je spojena s nějakým orgánem a stimulací a masáží tohoto místa můžete na daný orgán působit. Toto tvrzení je platné i pro prsty na rukou, kdy každý prst ovlivňuje jiný orgán. Níže si jednotlivé prsty rozebereme podrobněji.

Palec

Podle tradiční medicíny je palec zodpovědný za srdce a plíce člověka. Pokud se vám zvýší tepová frekvence, můžete masáží tohoto prstu vrátit tep do normálu. Masáží palce můžete také zmírnit bolesti.

Ukazováček

Oba ukazováčky jsou spojeny s trávicím systémem a mají také schopnost ovlivňovat bolesti břicha. To znamená, že pokud máte problémy s trávicím systémem nebo vás trápí bolesti v oblasti žaludku, můžete masírováním konečků prstů tyto problémy rychle vyřešit.

Prostředníček

Tento prst je důležitý pro krevní oběh. Masáž prostředníčku vám může také ulevit od nevolnosti, závratí nebo nespavosti.

Prsteníček

Prsteníček má za úkol řídit vaši náladu. Pokud trpíte depresí nebo úzkostí, může pomoci právě masáž prsteníčku. Podle některých zdrojů lze masáží tohoto prstu zlepšit také lymfatický systém. Lymfatický systém je zodpovědný za transfer živin a odstraňování toxických a znečištěných látek z těla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Malíček

Tento prst může zlepšit funkci ledvin a pomoci zmírnit bolesti hlavy. Například v Číně se doporučuje, aby si pacienti s onemocněním ledvin pravidelně masírovali malíček. Číňané tvrdí, že masáž malíčku také snižuje bolest. 

Jak fungují tlakové body

Masáž prstů můžete používat společně s masáží celých rukou či cílením na konkrétní tlakové body, kterých je na rukou opravdu velké množství. Používání tlakových bodů spadá do oborů akupresury a reflexologie, která zkoumá, jak jedna část lidského těla souvisí s druhou. Předpokládá se, že mnoho z nejsilnějších tlakových bodů těla se nachází právě na rukou.

Reflexologie a akupresura nejsou v západní medicíně vědecky prokázanými způsoby, jak posílit své zdraví. Někteří lékaři však věří, že je to účinný a vhodný způsob, jak zmírnit mnoho zdravotních potíží. Ve východní medicíně se používá již tisíce let. Protože se jedná o neinvazivní a nefarmakologickou metodu, existuje jen velmi malé (pokud vůbec nějaké) riziko nežádoucích vedlejších účinků spojených s masážemi a stimulací tlakových bodů na rukou.

Jaké jsou vaše zkušenosti s masáží prstů a akupresurou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články