Naučte se měřit tlak bez tonometru. Jednouchá metoda vám umožní zjistit jeho hodnotu kdykoli a kdekoli

Pravidelná kontrola krevního tlaku je důležitá. A nejen pro hypertoniky, ale prakticky pro každého. Díky tomu lze včas odhalit možné problémy s tlakem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Osoby trpící vysokým krevním tlakem většinou bývají vybavené tonometrem. Je to přístroj, který jim v domácích podmínkách změří tlak, takže díky tomu mají průběžný přehled o tom, jak na tom s tlakem aktuálně jsou. Lékař Gregory Paul Prokopowicz, MD se hypertenzí zabývá a ví, jak je toto domácí měření důležité. Existuje i snadná metoda, jak změřit tlak bez jakéhokoli přístroje.

Proč je důležité krevní tlak měřit

Znát hodnoty svého krevního tlaku by měl každý. Je dobré mít přehled o tom, jak na tom s tlakem jste. Vysoký krevní tlak je pro lidský organismus nebezpečný. Je-li neléčený, přispívá k poškození srdce, ledvin i mozku a ke vzniku infarktu myokardu či mozkové mrtvice. Běžně se tlak měří pomocí tonometru. Pokud ho ale doma nemáte, lze vyzkoušet následující metodu.

Jak změřit tlak bez tonometru

Tonometr měří tlak poměrně přesně. Některé přístroje dokážou určit i arytmii, běžně pak sledují i srdeční tep. Ovšem ne každý má tonometr doma, zejména tehdy ne, když problémy s tlakem netrpí. Ke změření tlaku bez použití přístroje je třeba zvládnou tento postup:

iMěření krevního tlaku je pro zdraví velmi důležité
  • Sedněte si na židli nebo do křesla, opřete se o záda.
  • Uvolněte se, zklidněte a začněte klidně dýchat.
  • Nyní budete palcem měřit puls. Stiskněte jím tepnu na předloktí v oblasti zápěstí.
  • Je-li puls zvýšený, ukazuje na zvýšený krevní tlak. Jestliže se zpomalí, krevní tlak se sníží.
  • Tlak lze určit i dotykem tepny. Je-li tepna jakoby hustá, bude tlak vyšší. Naopak, když je tepna měkká, ukazuje to na nízký tlak.

Krevní tlak a bolest hlavy spolu souvisejí

Když člověk trpí vysokým krevním tlakem, obvykle se dostaví i bolesti hlavy, závratě a krvácení z nosu. Hlava bolí hlavně v zadní části nebo v týlu. Pálivé bolesti ve spáncích upozorňují na onemocnění mozkových žil. Může se vyskytnout i brnění a chvění rukou. U nízkého tlaku hlava také může bolet, zejména v oblasti krční páteře. Často se dostaví i ospalost a nevolnost.

Jakým způsobem měříte hodnotu svého krevního tlaku vy?

Zdroj: NationalLibraryofMedicine

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články