Používáte mikrovlnku? Ohřívat v ní jídlo je nebezpečné a následky jsou hrozivé

Mikrovlnná trouba představuje způsob, jak rychle a efektivně ohřát jídlo. Pokud ale podceníte teplotu ohřívání a nenecháte jídlo chvíli stát, koledujete si o průšvih.

Žena ohrnující nos nad talířem s brokolicí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ohříváte si jídlo v mikrovlnné troubě? Je to nepochybně rychlé a pohodlné, ale podle některých odborníků může tento způsob ohřívání nebo přípravy jídla ohrozit vaše zdraví. Jde především o ty situace, kdy nepoužíváte mikrovlnku správně nebo nedodržíte správné zásady při ohřívání jídel.

Nerovnoměrné ohřívání je riziko

Mikrovlnná trouba ohřívá jídlo jen v jednom určitém bodě, takže nedochází k rovnoměrnému prohřívání jídla. Některé jeho části mohou zůstat studené, takže v nich mohou přežívat mikroby. Teplota by v jádru jídla při ohřívání měla dosáhnout 75°C, aby se odstranily všechny mikroby a patogeny. V případě, že sníte špatně tepelně upravené jídlo i s patogeny, může se u vás zvýšit riziko onemocnění podle toho, o jaké patogeny se jednalo. Minimálně to může být otrava jídlem, o které naše redakce psala dříve.

Vlažné jídlo je sice skvělé, že nemusíte čekat, až vystydne, odborníci se ale shodují, že tak vytváříte vhodnou teplotu a příznivé podmínky pro množení bakterií. Aby se do vašeho jídla bakterie nedostaly, musíte ho ještě před uložením do lednice zabalit nebo přikrýt. A samozřejmě použít správnou teplotu při ohřívání, aby se případné patogeny odstranily, jak doporučuje i web Healthline.

Žena používající mikrovlnku iZdroj fotografie: Freepik
Při ohřívání potravin v mikrovlnce je potřeba dbát na několik zásad. Správná teplota ohřívání je základ.

Nechte jídlo chvíli stát

Aby se jídlo mohlo v mikrovlnné troubě správně prohřát celé, nevyndávejte ho ihned po cinknutí. Nechte ho v mikrovlnce ještě několik minut stát, aby se dokonale prohřálo. A, jak radí také web BBC, dodržte stanovenou teplotu 75°C, jinak si budete pochutnávat na bakteriích a dalších okem neviditelných mrškách, které se už už těší, jak vám způsobí trávicí potíže.

Určitá jídla a zelenina by se za žádných okolností neměla ohřívat v mikrovlnce. Důvod je vážnější, než si myslíte

Na JakZdravě jsme se věnovali problematice mikrovlnek z ještě širšího úhlu pohledu, zahrnuli jsme tam i škodlivé záření. Jak to s ním doopravdy je, si můžete přečíst v samostatném článku.

Které zásady dodržujete vy, když si ohříváte jídlo v mikrovlnné troubě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články