Ženy mají často tendenci zaměňovat příznaky rakoviny s běžnými onemocněními. Nedělejte chybu, která vás může stát život

S přibývajícím věkem se zvyšuje i riziko rakoviny. Zejména ženy po menopauze by měly zpozornět a všímat si příznaků, které mohou ukazovat právě na tuto obávanou nemoc.

pacientka s rakovinou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Riziko rakoviny přibývá s věkem a u většiny žen je nejvyšší v době menopauzy. Nicméně rakovina může do života zasáhnout kdykoliv. A čím dříve se podchytí, tím větší je šance na vyléčení.

1. Náhlý úbytek na váze

Jestliže trpíte nadváhou nebo jste obézní, tak snížením váhy, cvičením a zdravou životosprávou snížíte riziko rakoviny. V případě, že bez důvodu zhubnete třeba 5 kilogramů, může vám tělo naznačovat že je něco jinak a měly byste se poradit se svým lékařem.

iZdroj fotografie: Unsplash

2. Abnormální vaginální krvácení

Až 90 % žen, které mají diagnostikovanou rakovinu endometria, má nepravidelné krvácení. Pokud už jste v menopauze je jakékoliv krvácení známkou toho, že je něco špatně. Ke krvácení může dojít i během pohlavního styku, v takovém případě je potřeba vyhledat pomoc lékaře. Může to být příznak rakoviny děložního čípku, nebo gynekologického nádoru.

3. Neustálá únava

Každý může být občas unavený, ale většinou stačí den nebo dva odpočinku, a vše je zase v pohodě. Ale pokud jste i tak unavené a únava zasahuje do vašeho života, musíte měnit plány, protože jste bez sil, měly byste opět co nejrychleji vyhledat lékaře. Vaše tělo vám dává najevo, že se s ním něco děje.

4. Bolest v podbřišku

Bolest v oblasti pánve a v podbřišku doprovázená nadýmáním, tlakem nebo křečí může být také známkou rakoviny, například vaječníků nebo endometria.

iZdroj fotografie: Pexels

5. Vaginální výtok zbarvený krví

Změna barvy výtoku je další z možných varování. Výtok může být tmavý a krvavý, ale také může nepříjemně zapáchat. Většinou se jedná jen o infekci, ale může to být známka i vážnějšího zdravotního problému včetně rakoviny. V žádném případě byste to neměla podceňovat a vyhledat lékaře.

6. Ztráta chuti k jídlu

Někdy člověk prostě nemá chuť k jídlu, ale pokud je tento stav dlouhodobější, může jít o projev nějakého onemocnění, nebo také rakoviny. Ztráta chuti k jídlu bývá spojena s rakovinou reprodukčních orgánů, například vaječníků.

7. Nevolnost a poruchy trávení

Přetrvávající nevolnost nebo porucha trávení také může být projevem rakoviny. Pokud je vám častěji nevolno, neodkládejte návštěvu lékaře.

iZdroj fotografie: Pexels

8. Nadměrná produkce moči

Pokud nejste těhotná nebo jste nezvýšila příjem tekutin, měla byste zpozornět. Nadměrnou produkci moči může doprovázet bolest nebo tlak v močovém měchýři a neustálá potřeba navštěvovat toaletu. I to se může ukázat jako jeden ze symptomů rakoviny.

9. Nepravidelná stolice

Zácpa může být doprovodný příznak nádoru, který extrémně tlačí na tlusté střevo, a tím znemožňuje správnou průchodnost střev.

10. Změny na prsu

Každá žena by měla pravidelně provádět samovyšetření prsu a hledat změny, které můžou varovat před rakovinou. Může to být bulka v prsu nebo v podpaží, a také pozor na změnu barvy kůže nebo vzhledu ňadra. Jakoukoliv abnormalitu je opět nutné konzultovat s lékařem.

Příznaky se mohou objevit, ale také mohou zmizet, pokud však přetrvávají déle než dva týdny, vyhledejte specialistu, který zjistí, zda se jedná o rakovinu či nikoliv.

Zdroj: Mdanderson

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články