O tomto příznaku mnoho lidí neví: Jde o první symptom rakoviny

Rakovina může postihnout různé části těla a podle toho se liší i projevy tohoto onemocnění. Jedním z příznaků rakoviny může být i obyčejné nadýmání.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nadýmání a spolu s ním také plynatost občas potrápí skoro každého. Pokud ovšem tyto potíže přetrvávají nebo se objevují pravidelně, je na místě zapátrat po jejich příčině. Běžně se mohou tyto obtíže objevit po konzumaci nadýmavé potravy. O nadýmání se hovoří v případě, že se v těle tvoří zvýšené množství plynů, které se nedostatečně vstřebává nebo neodchází přirozenou cestou. Obecně nadýmání trápí více ženy, zejména během menopauzy, před menstruací či v těhotenství. Ovšem nadýmání může poukazovat i na rakovinu žaludku.

Příčiny nadýmání

Nadýmání se nevyhýbá dětem ani seniorům. Může potrápit téměř každého. Většinou se ovšem jedná o dočasný problém, který vznikl kvůli určité dietní chybě. Mezi typicky nadýmavé potraviny řadíme zelí, kapustu, brokolici, květák, luštěniny, cibuli či mléko. Další možnou příčinou může být i alergická reakce na konkrétní potraviny či nesnášenlivost lepku či laktózy. U starších lidí je možnou příčinou zhoršené trávení a snížená pohyblivost střev.

Nadýmání spolu s vaginálním krvácením

Již výše bylo zmíněno, že nadýmání trápí více ženy. Spolu s nadýmáním může být také spojeno nepravidelné krvácení, které se může objevit mezi menstruacemi. Ačkoliv se hned nemusí jednat o vážný problém, je vhodné tento stav konzultovat s lékařem.

Nadýmání doprovázené horečkou

Pokud je nadýmání doprovázeno horečkou, je určitě na místě tento problém řešit. Nejpravděpodobněji se totiž jedná o zánět nebo infekci.

iZdroj fotografie: Freepik

Úbytek hmotnosti a nadýmání

Pokud trpíte nadýmáním a zároveň bez diet a změn stravy zjišťujete, že hubnete, je vhodné si zajít na pravidelnou prohlídku. Může se totiž jednat o sarkom nebo nádor. Právě ty brání zhubnout na břiše. Většinou se projevují také zvracením, průjmem, bolestí břicha či nevolností.

Neustálý pocit plnosti ve spojení s nadýmáním

Právě tato kombinace může být projevem rakoviny žaludku. Nejen při pocitu plnosti spojeném s nadýmáním je vhodné vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. Díky prevenci či včasné diagnóze se podaří u milionů lidí zabránit rozvoji rakoviny.

Léčba nadýmání

Ve většině případů se nadýmání řeší pomocí režimových opatření. V první řadě se jedná o vhodnou skladbu jídelníčku a dostatek pohybu. Proti nadýmavým potravinám pomůže, pokud je uvaříte v kombinaci s bylinkami. Konkrétně je vhodný fenykl, oregano, tymián, kmín, bazalka, zázvor, máta, koriandr či bazalka. Případným řešením jsou i bylinné čajové směsi. Doporučován je také heřmánkový čaj, čaj z meduňky, pelyňku či tymiánu. Zařaďte do jídelníčku také více vlákniny, ať už v podobě ovoce, vloček, mandlí, pohanky, cizrny či dalších.

Jak řešíte potíže s nadýmáním?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články