Rakovina obecně je životu nebezpečná, a pokud se k tomu přidá téměř nulová příznakovost ve fázi, kdy s ní lze ještě bojovat, pak je pravděpodobně řeč o rakovině slinivky břišní.
Slinivka je asi 15 centimetrů dlouhá a vypadá jako hruška ležící na boku. Uvolňuje hormony, včetně inzulínu, aby pomohl vašemu tělu zpracovat cukr. Také vylučuje šťávy, které pomáhají trávit jídlo a absorbovat živiny. Nejběžnější typ rakoviny, který se tvoří ve slinivce, začíná v buňkách, které lemují vývody a přenášejí trávicí enzymy. Ve srovnání s většinou ostatních rakovin má rakovina slinivky méně příznivou prognózu. Jak říká onkolog Vinod Balachandran, je pouze 9 % šance, že člověk s rakovinou slinivky přežije po dobu dalších 5 let.
Jak rakovina slinivky vzniká
Není jasné, co způsobuje rakovinu slinivky. Lékaři identifikovali faktory, které mohou zvýšit riziko tohoto typu rakoviny. Mezi faktory, které mohou zvýšit riziko rakoviny slinivky, patří vyšší věk, protože většina lidí je diagnostikována po 65 letech, kouření, diabetes, chronický zánět slinivky břišní neboli pankreatitida, rodinná anamnéza, obezita. Rozsáhlá studie prokázala, že kombinace těchto faktorů mnohonásobně zvyšuje riziko rakoviny.
Jak se projevuje
Rakovina slinivky břišní je jen zřídka odhalitelná v raných stádiích, kdy je nejlépe léčitelná. Často totiž nezpůsobuje žádné příznaky, dokud se nerozšíří do jiných orgánů. Když se i nějaké příznaky objeví, jsou zpočátku jen nepatrné a mohou se projevovat bolestí břicha, která vystřeluje do zad, ztrátou chuti k jídlu nebo nechtěným úbytkem hmotnosti, zežloutnutím kůže a očního bělma neboli žloutenku, světle zbarvenou stolicí, tmavě zbarvenou močí, svědící pokožku.
Dalšími příznaky mohou být krevní sraženiny, únava a nově vzniklý diabetes nebo zhoršení stávajícího. Pokud na sobě zaznamenáte nějaké nevysvětlitelné příznaky, které vás znepokojují, určitě navštivte svého lékaře. Lékař váš zdravotní stav zkontroluje a může se ujistit, jestli za váš stav nemůže právě rakovina slinivky.
Možnosti léčby
Rakovina slinivky se může léčit více způsoby. Záleží na rozsahu nemoci. Léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, chemoterapii, radiační terapii nebo jejich kombinaci. Rostoucí nádor může tlačit na nervy v břiše a způsobit velkou bolest. Takže kromě léčby samotné proces často zahrnuje i podávání léků proti bolesti, které pacientům mohou pomoci cítit se komfortněji. V závažných případech může lékař doporučit postup vstřikování alkoholu do nervů, které kontrolují bolest v břiše. Tento postup zastaví nervy v posílání signálů bolesti do vašeho mozku.
Co vám pomáhá a motivuje vás v boji se zákeřnou nemocí?