Přibírání na hmotnosti, únava, slabost a otoky krku: Tělo tak dává najevo, že mu chybí jód

Bez jódu nemůže lidské tělo správně fungovat. Potřebuje ho hlavně štítná žláza, aby mohla produkovat správné hladiny hormonů, které řídí metabolismus.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jód je minerál a stopový prvek, který lidské tělo neumí samo vyrobit a musí se mu dodávat potravou. Je klíčovým prvkem pro správnou funkci štítné žlázy, aby mohla vylučovat hormon tyroxin a řídit tak metabolismus celého organismu. Česká republika patří k zemím s vyřešeným jodovým nedostatkem díky jodizované soli. Na to, zda ho ale v jídle jíte dostatek, si musíte dávat pozor sami. Když už je ale nouze o jód velká, tělo se o něj začne hlásit rozličnými příznaky.

Nedostatek jódu hlásí vlasy i kůže

Jakmile vám chybí jód, všimnete si svědění kůže. Také kvalita vlasů a jejich vypadávání může znamenat, že vašemu tělu chybí tento minerál. Jód pomáhá hydratovat pokožku, hojit jizvy a zpomaluje vznik vrásek, jak píše web Healthline.

Nárůst hmotnosti a zimomřivost

Jestli je vám pořád zima, i když ostatní tvrdí, že je jim teplo, možná vás trápí nedostatek jódu. Je to tím, že se zpomalil váš metabolismus. S tím souvisí také přibývání na váze. I když jste nezměnili jídelníček, tělo spotřebovává méně kalorií, což se projevuje právě přírůstkem na váze. Zpomalený metabolismus na sebe také upoutá pozornost v podobě zácpy a snížené srdeční frekvence, což může být problém, který vyústí v mdloby a závratě.

Únava a neurologické potíže

Podle webu MedicalNewsToday se u většiny lidí s nedostatkem jódu projevuje silná únava z činností, které vás dříve rozhodně neunavovaly. K tomu se pojí také potíže s pamětí i učením. Ruku v ruce s nedostatkem jódu přichází i psychické problémy, jako jsou úzkost a deprese, které souvisí se správnou funkcí štítné žlázy.

Mladá žena na ultrazvukovém vyšetření štítné žlázy iZdroj fotografie: Freepik
K vyšetření štítné žlázy slouží mimo jiné také ultrazvuk.

Struma aneb oteklý krk

Jedním z nejviditelnějších příznaků chybějícího jódu v těle je struma. Jedná se o otok v oblasti štítné žlázy, respektive se štítná žláza zvětšuje, aby dokázala pokrýt produkci hormonů tím, že vyroste. Díky jodizované soli by při běžné pestré stravě nemělo k tomuto stavu vůbec dojít. Pokud jste se rozhodli nesolit, dobře své rozhodnutí zvažte. O riziku psala naše redakce již dříve.

Vyšetření štítné žlázy žena

Štítná žláza bude jako nová. Zařídí to babiččin lidový nápoj

Pozor na dostatek jódu v těhotenství

Hlavně těhotné ženy by měly na dostatek jódu ve stravě obzvláště dbát. Dostatečný příjem je důležitý pro vývoj plodu, především na vývoj jeho mozku a inteligence, ale také na zakládání pevných kostí a zubů. Nedostatek jódu také zvyšuje riziko potratu. Velmi dobrým zdrojem jódu jsou vlašské ořechy, jak se můžete dočíst v dalším článku na JakZdravě.

Jak často jíte potraviny bohaté na jód vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články