Štítná žláza vám poděkuje: Běžte rychle na ořechy, mají tisíce zdravotních účinků

Vlašské ořechy nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud je přidáte do svého jídelníčku, poděkuje vám zejména štítná žláza a dýchací cesty.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zelené vlašské ořechy se dají připravit na mnoho způsobů a mají mnoho zdraví prospěšných účinků – ano, jedná se o nezralé kusy, které můžete získat pouze ze stromů nebo od certifikovaných prodejců. Bohaté plody v takovém stavu nabízí nespočet užitečných sloučenin a jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, které zastávají řadu životních funkcí. Jejich pravidelná konzumace je proto často spojována s podporou imunitního systému a ochranou před řadou nebezpečných problémů, zejména týkajících se štítné žlázy. 

Zelené vlašské ořechy 

Zelené vlašské ořechy obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Vyznačují se vysokým obsahem tříslovin, snadno vstřebatelných mastných kyselin, jódu a kvercetinu. Jsou poté také cenným zdrojem vitamínů B, C a E a hořčíku či fosforu – cenné vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro nervový a kosterní systém, podporují normální krevní tlak a také bojují proti volným radikálům. Stačí je tedy zařadit do svého jídelníčku a získáte mnoho zdravotních přínosů. Mimo to vám také pomohou očistit tělo od toxických látek. 

Přípravky z nezralých vlašských ořechů

Nezralé vlašské ořechy se nejlépe sklízejí v červnu a červenci (záleží však především na počasí). Samotný plod musí být měkký, a proto byste před jeho zvednutím měli vždy zkontrolovat stupeň jeho zralosti. To lze provést následujícím způsobem: stačí do něj zapíchnout párátko nebo velkou jehlu, a pokud nástroj projde celým plodem a z otvorů vytéká šťáva, jedná se o zelené vlašské ořechy (tuto surovinu lze použít pro řadu jednoduchých a chutných receptů). 

Nejvíce se vyplatí připravit si sladký sirup, který bude skvělým doplňkem dezertů a úspěšně nahradí sladkosti, čímž vám také pomůže zhubnout. Taková svačina nabízí řadu skvělých zdravotních přínosů, včetně pročištění těla od toxinů, zlepšení funkce jater, posílení imunitního systému a ochrany před infekcí. Jeho konzumace po ránu vám navíc dodá energii a povzbudí vás k vykonávání každodenních činností. Recept je navíc velmi jednoduchý a nezabere vám téměř žádný čas. 

Recept na sladký sirup

Léčivou směs odborníci doporučují zejména lidem, kteří bojují s chudokrevností, sníženou imunitou a nefunkční štítnou žlázou. Sirup prospěje tělu také při léčbě onemocnění dýchacích cest. Příprava je přitom jednoduchá a nevyžaduje mnoho ingrediencí.

 • 1 kilogram medu
 • 40 mladých zelených vlašských ořechů

Příprava je poté již velmi jednoduchá. Ořechy nejprve omyjte a osušte (při jejich sběru je nejlepší najít strom, který roste v čistém prostředí, kde není znečištěný vzduch, voda ani půda). Poté je vložte do sklenice a zalijte medem – tu pevně uzavřete a nechte ji na světlém místě, ale nevystavujte ji přímému slunečnímu záření. Každých deset dní poté otevřete víko, aby se vyvětral vzduch vzniklý kvašením, a sirup promíchejte. Po 40 dnech tekutinu přeceďte a odstraňte malé oříšky, které již v tu dobu budou tmavé a suché (med ztmavne a bude tekutější).

iZdroj fotografie: Pixabay
Vlašské ořechy na stromě

Jakmile bude směs hotová, užívejte 1 polévkovou lžíci ráno a pozitivní změny rozpoznáte již během několika dní. Jeho pravidelná konzumace nabízí řadu prospěšných vlastností, včetně:

 • lepší funkce štítné žlázy
 • léčby onemocnění krku a dýchacích cest, zejména bronchitidy
 • posílení imunity
 • pomoci při problémech v menopauze
 • léčby obezity 
 • obnovení fyzické, duševní a energetické rovnováhy
 • zvýšení hormonální aktivity
 • obnovení buněk 
 • neutralizaci toxinů

Jaké další využití nezralých vlašských ořechů pro zdraví znáte?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články