Nepravidelný čas ulehnutí je horší než nedostatek spánku. Proč byste měli chodit spát přesně mezi 22:00 a 23:00?

Ke spánkové hygieně patří chodit spát ve stejnou dobu. Někdo usíná už po deváté večerní, jiní rádi ponocují a dříve než po půlnoci se do postele nedostanou.

i Zdroj fotografie: Depostiphotos
                   

Pro kvalitní spánek je důležitá pohodlná matrace a postel, příjemné ložní povlečení, a také pravidelný čas, ve kterém člověk uléhá k nočnímu odpočinku. Naše tělo se řídí tzv. cirkadiánním cyklem, který pomáhá regulovat tělesné funkce. Lékař Mark Wu, MD se specializuje na poruchy spánku i cirkadiánního cyklu a ve své praxi se setkává s řadou těch, jejichž spánek je nekvalitní. Včasné nebo naopak pozdní uléhání do postele může negativně ovlivnit kardiovaskulární systém.

Nedostatek spánku není pro organismus zdravý

Člověk není perpetum mobile, aby byl v neustálém zápřahu. Odpočinek je důležitý pro fyzické i psychické zdraví. Jestliže spánek chybí, objeví se dříve nebo později zdravotní problémy. Udává se, že by člověk měl spát minimálně 7 hodin, aby se snížilo riziko vzniku potíží se zdravím. Lidé, kteří spí méně než 7 hodin, se mohou posléze potýkat s nemocemi srdce, vysokým krevním tlakem, mrtvicí, diabetem 2. typu i obezitou. Potřeba spánku je ale u každého jedince individuální. Někomu opravdu stačí spát jen 6 hodin a je fit jako rybička.

Biologické hodiny hlídají čas ulehnutí ke spánku

Každý člověk má v sobě zabudované pomyslné biologické hodiny, které mu říkají, v kolik hodin by měl chodit spát. Vědcům vrtá hlavou správná doba ulehnutí ke spánku a ve svých studiích se věnují jejímu optimálnímu načasování. Přitom zjistili, že načasování je důležitější než množství spánku. V praxi to znamená, že byste měli chodit do postele pokud možno ve stejný čas. Jakékoliv vybočení se pak negativně podepisuje na zdraví. Některé studie ukazují, že optimální doba ulehnutí je mezi 22. a 23. hodinou. Ale ani to neplatí to pro každého.

iZdroj fotografie: Pixabay
Před usnutím poslouchat příjemnou hudbu nebo audioknihu není špatný nápad

Proč při nespavosti člověk přibývá na hmotnosti

Samotná nespavost samozřejmě nezvýší hmotnost. Nastolí ale takový stav, který má na její zvýšení vliv. Je to zejména nedostatek hormonu zvaného leptin, jenž je zodpovědný za to, jestli se už cítíte sytí, a proto už nemusíte jíst. Pokud je ale v organismu tohoto hormonu nízké množství, člověk více jí, méně cvičí, což vede k nadváze a obezitě. To také stojí za problémem večerního vyjídání ledničky.

Jak by měl vypadat správný spánek

S nedostatkem spánku vlivem nespavosti se potýká stále více lidí. Radou pro takové nespavce je dodržovat několik základních pravidel. O tom, že chodit spát byste měli ve stejný čas, jsme se již zmínili. Dalším pravidlem je vyvětraná místnost, která není přetopená. V ložnici stačí ke spánku teplota okolo 17 °C. Přes usnutím by se člověk neměl setkat s modrým světlem, které vyzařují mobily a tablety. Jíst a pít je třeba s dostatečným odstupem, minimálně tři hodiny před spánkem.

Jak jste na tom s kvalitou spánku vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články