Věci, které se stanou, když vaše tělo postrádá vodu. Špatná pleť je ten nejméně závažný problém ze všech

Málokterá tekutina je tak životně důležitá jako voda. Tvoří více než 60 procent lidského těla. Když v něm chybí, dochází k řadě zdravotních problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se podíváme na nedostatek vody z lékařského hlediska, jedná se o narušení homeostázy neboli vnitřní rovnováhy organismu. Může k tomu dojít v důsledku průjmu, zvracení, pocení nebo malého příjmu tekutin. Na vině může být i onemocnění ledvin nebo cukrovka. Dehydratace pro organismus znamená zátěž a může být životu nebezpečná. Lékař Nestoras Nicolas Mathioudakis, MD se zabývá monitorováním glukózy a léčbou diabetes mellitus.

Pocity žízně dle ztráty tekutiny v litrech

Při ztrátě 0,5 a 1 litru tekutin člověk pociťuje jen mírnou žízeň. Když ztratí 2 litry, objeví se u něho suché rty a moč má tmavé zabarvení. Když mu chybí až 4 litry vody, při rychlém postavení se dochází k závratím a rychlému poklesu tlaku, člověk má zrychlený puls a bolí ho hlava. Minimální močení a trvale zrychlený puls je při ztrátě tekutin ve výši 4 až 10 litrů. A je-li dehydratace nad 10 litrů, pak dochází k úplné zástavě močení a ke smrti.

Jak se mění tělo v důsledku dehydratace

Když v těle chybí voda, je kůže náchylná k ucpání pórů a stává se popraskanou a suchou. Omezí-li se v důsledky dehydratace močení, je člověk unavený a vyčerpaný. Moč získává tmavý odstín. Tekutiny jsou důležité i pro správnou funkci kostí a kloubů. Když chybějí, objeví se bolesti zad. Nedostatek vody vede celkově ke vzniku únavy, pocitům zmatenosti a úzkosti. Pozor na žízeň převlečenou za hlad.

iZdroj fotografie: Pixabay
Voda je nejdůležitější tekutina

Zadržování vody v těle

Příznakem nedostatku vody v těle je zadržování tekutin. To vede k náchylnosti k vysokému cholesterolu a zažívacím problémům. Může docházet k zácpě, bolesti žaludku a únavě. Z dlouhodobější dehydratace se vyvíjí akné, suchá pokožka, ekzémy nebo psoriáza. Při žízní se objevuje bolest hlavy, protože mozková tkáň ztrácí vodu.

Jak dodržovat pitný režim

Když vám nechutná obyčejná voda, ochuťte ji šťávou z ovoce nebo bylin. Sodu vyměňte za minerální vodu. Ke kávě podávejte vodu. Dáte-li si alkohol, doplňte ho sklenicí vody. Dopřejte si bylinné čaje. Když jdete ven, berte si s sebou alespoň půllitrovou láhev vody. V kabelce se lehce schová.

Jak často doplňujete tekutiny vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces