Věci, které se stanou, když vaše tělo postrádá vodu. Špatná pleť je ten nejméně závažný problém ze všech

Málokterá tekutina je tak životně důležitá jako voda. Tvoří více než 60 procent lidského těla. Když v něm chybí, dochází k řadě zdravotních problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se podíváme na nedostatek vody z lékařského hlediska, jedná se o narušení homeostázy neboli vnitřní rovnováhy organismu. Může k tomu dojít v důsledku průjmu, zvracení, pocení nebo malého příjmu tekutin. Na vině může být i onemocnění ledvin nebo cukrovka. Dehydratace pro organismus znamená zátěž a může být životu nebezpečná. Lékař Nestoras Nicolas Mathioudakis, MD se zabývá monitorováním glukózy a léčbou diabetes mellitus.

Pocity žízně dle ztráty tekutiny v litrech

Při ztrátě 0,5 a 1 litru tekutin člověk pociťuje jen mírnou žízeň. Když ztratí 2 litry, objeví se u něho suché rty a moč má tmavé zabarvení. Když mu chybí až 4 litry vody, při rychlém postavení se dochází k závratím a rychlému poklesu tlaku, člověk má zrychlený puls a bolí ho hlava. Minimální močení a trvale zrychlený puls je při ztrátě tekutin ve výši 4 až 10 litrů. A je-li dehydratace nad 10 litrů, pak dochází k úplné zástavě močení a ke smrti.

Jak se mění tělo v důsledku dehydratace

Když v těle chybí voda, je kůže náchylná k ucpání pórů a stává se popraskanou a suchou. Omezí-li se v důsledky dehydratace močení, je člověk unavený a vyčerpaný. Moč získává tmavý odstín. Tekutiny jsou důležité i pro správnou funkci kostí a kloubů. Když chybějí, objeví se bolesti zad. Nedostatek vody vede celkově ke vzniku únavy, pocitům zmatenosti a úzkosti. Pozor na žízeň převlečenou za hlad.

iZdroj fotografie: Pixabay
Voda je nejdůležitější tekutina

Zadržování vody v těle

Příznakem nedostatku vody v těle je zadržování tekutin. To vede k náchylnosti k vysokému cholesterolu a zažívacím problémům. Může docházet k zácpě, bolesti žaludku a únavě. Z dlouhodobější dehydratace se vyvíjí akné, suchá pokožka, ekzémy nebo psoriáza. Při žízní se objevuje bolest hlavy, protože mozková tkáň ztrácí vodu.

Jak dodržovat pitný režim

Když vám nechutná obyčejná voda, ochuťte ji šťávou z ovoce nebo bylin. Sodu vyměňte za minerální vodu. Ke kávě podávejte vodu. Dáte-li si alkohol, doplňte ho sklenicí vody. Dopřejte si bylinné čaje. Když jdete ven, berte si s sebou alespoň půllitrovou láhev vody. V kabelce se lehce schová.

Jak často doplňujete tekutiny vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články