Varovné signály, že máte v těle krevní sraženinu a musíte urychleně jednat. Příznaky napoví, v jaké části ji hledat

Krevní sraženiny mohou být v některých případech pro člověka velmi nebezpečné. Podle těchto příznaků poznáte, zda potřebujete pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní sraženiny slouží jako pomoc, která nás chrání například po pořezání, neboť účinně zastavují krvácení a hojí ránu – jakmile však svůj úkol splní, obvykle se rozpadnou. Když se ovšem krevní sraženina nerozpadne, může být podle kardiologa James Beckerman velmi nebezpečná, protože může vést k závažným zdravotním potížím. Může se totiž například dostat do tepen, které přenášejí kyslík od srdce ke všem buňkám vašeho těla. Abyste předešli problémům, níže se můžete seznámit s příznaky krevní sraženiny v určitých částech těla. 

Krevní sraženina v rukou a nohou 

Když se krevní sraženina vytvoří v jedné z hlubokých žil na ruce nebo noze, jedná se ve většině případů o tzv. hlubokou žilní trombózu. To je ovšem velmi nebezpečný stav, neboť se sraženina může dostat až do srdce a plic, což může mít tragické důsledky. Pravděpodobnost, že se s takovým problémem setkáte, je podstatně vyšší, když se dlouho nehýbete (např. po operaci nebo dlouhé cestě letadlem). Pokud se tedy u vás objeví některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

  • otok
  • změna barvy postiženého místa (do modra nebo do červena)
  • pulzující bolest
  • teplá kůže
  • potíže s dýcháním
  • křeč v dolní části nohy
  • důlní otok
iZdroj fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina mozku

Krevní sraženina v mozku může být způsobena tukovými usazeninami ve stěnách cév, které přivádějí krev do mozku, nebo může vzniknout v důsledku úderu do hlavy, který vede k otřesu mozku. V některých případech je však možné, že se krevní sraženina dostala do mozku z jiné části těla, například z hrudníku nebo z vašeho krku. Důsledkem mohou být problémy se zrakem nebo řečí, záchvaty a celkový pocit slabosti. 

Krevní sraženina na plicích 

Krevní sraženina v plicích je obvykle důsledkem utržené krevní sraženiny v hluboké žíle na ruce nebo noze, která se nerozpadla a putovala vaším tělem až do tohoto místa. Důsledkem zmíněného problému však může být plicní embolie, což je jeden z velmi nebezpečných stavů. Pokud tedy cítíte dušnost nebo máte problémy s dýcháním, pociťujete bolest na hrudi, kašel a závratě, ihned se obraťte na svého lékaře. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina srdce

Krevní sraženina, která se vytvoří v oblasti nebo vně vašeho srdce, může způsobit infarkt nebo jiné kardiovaskulární potíže. Pokud se tedy u vás objeví silná bolest na hrudi a v paži, pocení nebo máte potíže s dýcháním, okamžitě byste měli vyhledat odbornou pomoc. 

Krevní sraženina břicha

Krevní sraženina břicha vzniká především v žilách, které odvádějí krev ze střev. K takovému problému dochází například během divertikulitidy, onemocnění jater nebo dokonce vlivem antikoncepčních pilulek. Pokud vás trápí nevolnost nebo zvracení, silná bolest břicha (která může být horší po jídle), průjem nebo krvavá stolice, vždy vyhledejte lékařskou pomoc. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Krevní sraženina v ledvinách

Krevní sraženina v ledvinách může zabránit tomu, aby ledviny odstraňovaly odpad z vašeho těla, což může způsobit vysoký krevní tlak nebo dokonce selhání ledvin. To je však velmi nebezpečný stav, který by mohl mít pro člověka tragické následky. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud na sobě pozorujete některé z těchto příznaků:  

  • bolest na boku břicha, v nohou nebo na stehnech 
  • krev v moči
  • horečka
  • nevolnost nebo zvracení
  • vysoký krevní tlak
  • náhlé silné otoky nohou
  • potíže s dýcháním

Jaké máte zkušenosti s krevními sraženinami vy? 

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články