Dušnost, únava, točení hlavy a nevolnost: Může jít o infarkt

Infarkt myokardu nastává, když se přeruší přítok okysličené krve do srdce. Může též dojít k blokádě krevní sraženinou. Postižená oblast srdce se pak bez krve velmi rychle poškodí.

i Zdroj: Unsplash
                   

Infarkt myokardu patří mezi nejčastější potíže, se kterými se lidé v Evropě potýkají. Problémy s kardiovaskulárním systémem jsou ostatně hlavní příčinou předčasných úmrtí po celém světě. Na zdraví cév a srdce se podepisuje nezdravý životní styl i vysoká hladina stresu pramenící ze současného nastavení životního stylu lidí. Přicházející infarkt myokardu má své charakteristické příznaky, které vás na něj upozorní. Patří mezi ně i změny na nohou.

Typické příznaky infarktu

Mezi známé příznaky infarktu myokardu patří bolest na hrudi a potíže s dýcháním. K časným příznakům dále řadíme točení hlavy, závratě, únavu a úzkost. K dýchacím potížím se přidává dráždivý kašel a ostrá bolest na hrudi. Podle webu Healthline se dále může objevovat pocení, bolest v dolní čelisti, zvracení, bolest zad a extrémní točení hlavy.  V tuto chvíli je nejvyšší čas volat lékaře. Ne vždy však jsou příznaky jednoznačné a nemusí se objevit všechny najednou.

Kontrola nohou před infarktem?

Podle některých vědců je možné k prvním příznakům zařadit také změny na nohou. Hlavně otoky kotníků, které způsobuje špatný průtok krve, jsou velkým důvodem k tomu, abyste se začali znepokojovat. Ovšem otoky kotníků mohou značit i problém s ledvinami, játry nebo plícemi. Jak už naše redakce upozorňovala, kontrolovat svůj zdravotní stav byste měli průběžně, protože některé příznaky vedoucí k infarktu se mohou objevit i měsíc před ním.

Starší žena na kanapi bez ponožek iZdroj fotografie: Freepik
Zdravotní stav si hlídejte průběžně. Věnujte pozornost i svým kotníkům.

Bolest žaludku

Jako další méně známý a neobvyklý příznak srdečního infarktu se uvádí dlouhodobá bolest žaludku. Často se tak projevuje bolest srdečního svalu. Protože se nachází poblíž žaludku, jedná se o takzvanou přenesenou bolest. Stejně tak je tomu v případě bolesti v rameni, o které jsme na JakZdravě už také psali.

Boření mýtů: „Když na sobě ucítíte příznaky infarktu, začněte kašlat a zachráníte si život“

Nepodceňte příznaky

Žádné z příznaků není radno podceňovat. Infarkt myokardu, jak potvrzuje i web MedicalNewsToday, vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost, protože může vést i ke smrti. Proto se vyplatí svému tělu naslouchat. Pokud si nebudete čímkoli jistí, poraďte se s lékařem. Je lepší navštívit lékaře několikrát zbytečně než jednou pozdě.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příznaky infarktu myokardu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články