Nežádoucí účinky užívání aloe vera: U těhotných žen může dokonce vyvolat stahy dělohy

Aloe vera je velmi oblíbená rostlina, která disponuje dlouhou řadou léčivých účinků. Její nadměrné užívání však může mít i některé nežádoucí vlivy.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Aloe vera je velmi známá a zároveň oblíbená rostlina, která si získala svou oblibu zejména pro její schopnost léčit kožní onemocnění. Je ovšem důležité, abyste brali na vědomí, že její užívání perorálně nebo přímo na pokožku může způsobovat nežádoucí účinky, jako je průjem, hypoglykémie, podráždění kůže a pálení. Podle vědců mají navíc některé přípravky z této rostliny potenciálně karcinogenní účinky. Ačkoli je tedy aloe vera stále velmi ceněným přírodním léčivem, je třeba k jejímu užívání podle Emily Cronkleton přistupovat s rozumem.

Vedlejší účinky aloe vera 

Aloe vera je obecně považována za bezpečnou a netoxickou rostlinu. Pokud se však konzumuje v nadměrném množství nebo příliš dlouho, může mít nebezpečné následky na zdraví jedince – v medicíně se objevilo již několik případů těžkých alergických reakcí v důsledků užívání této rostliny. Podle některých studií je dokonce extrakt z celých listů potenciálně karcinogenní. Přesto je však aloe vera již po staletí ceněna pro své prokázané léčivé účinky. 

  • Aloe vera aplikovaná lokálně: Gel nebo šťáva z aloe vera se většinou používá lokálně k ošetření ran, popálenin nebo podráždění kůže. Její aplikace však u některých lidí může naopak způsobovat ještě větší podráždění, zarudnutí nebo také svědění kůže. Před jejím prvním použitím na kůži byste určitě měli provést test, zda nejste alergičtí. Používání aloe vera na kůži také zvyšuje riziko fototoxické reakce. 
  • Aloe vera užívaná perorálně: Pití šťávy z aloe vera nebo konzumace rostliny v jiné formě může způsobovat řadu nežádoucích účinků. Mezi ty nejčastější patří průjem, hypoglykémie (nízká hladina glukózy v krvi), bolesti břicha, zácpa, selhání ledvin, poruchy elektrolytů (v důsledku projímavého účinku), hepatitida, hubnutí.

Je třeba také poznamenat, že ačkoliv některé studie ukazují, že složky aloe vera inhibují proliferaci rakovinných buněk a chrání tělo před rakovinou, její pravidelné užívání naopak zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. 

Užívání aloe vera u jednotlivých skupin lidí

Aloe vera by neměly používat těhotné a kojící ženy. Složky rostliny se totiž dostávají do mateřského mléka a mohou kojenému dítěti způsobit zažívací potíže. Stejně tak může tato rostlina vyvolávat u těhotných děložní stahy, a proto by se ji také měly vyhýbat. Děti by se zase neměly vystavovat lokálnímu používání ve větším množství, a to zejména kvůli její zvýšené schopnosti vstřebávat se kůží. Extrakt z listů aloe se pak vůbec nedoporučuje dětem do 12 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále by při užívání této rostliny měli být na pozoru lidé trpící určitými onemocněními, jako je zejména zánětlivé střevní onemocnění, střevní obstrukce, onemocnění ledvin, onemocnění jater, vnitřní krvácení a gastritida. 

Bezpečná konzumace 

Nejbezpečnější způsob, jak užívat aloe vera, je aplikace samotného gelu získaného z listu. Jedná se také o nejčastěji používanou část, a to jak v přírodní medicíně, tak i v komerční kosmetice. Odborníci pro bezpečnou konzumaci doporučují cca 50 mililitrů šťávy z aloe vera (přibližně 3 polévkové lžíce). 

Jak často užíváte rostlinu aloe vera vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články