Trik, který očím uleví od přílišné námahy | JakZdravě.cz

Trávíte mnoho hodin před počítačem? Jednoduché pravidlo 20–20–20 ochrání vaše oči před trvalým poškozením

Vsaďte na jednoduché pravidlo s názvem „20-20-20“, které napomáhá k efektivnímu posilování a zejména ochraně vašeho zraku před poškozením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv se dnešní doba může zdát jako jednouchá a efektivní, není tomu ve všech směrech skutečně tak. Jedním z největších problémů jsou právě ony moderní a technologické vychytávky, které nám v mnohém usnadňují a zpříjemňují život. Řeč je o mobilních telefonech, počítačích, tabletech, ale i televizích či čtečkách textu. U nich totiž denně trávíme spoustu času, který se podepisuje na našem zraku. Díky tomuto jednoduchému triku však můžete vaším očím ulevit a chránit je před poškozením, uvedl Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP.
Snadné poškození zraku

Zdraví je věc, která by pro nás měla být tou nejdůležitější a vše by mu mělo být bezpodmínečně přizpůsobováno. Pod pojem zdraví se však řadí mnohem víc věcí, než nás může napadnout. Jednat se může o krev, cévy, ale i na pohled zcela obyčejné dýchání, či dokonce čich nebo zrak a mnohé další konkrétní věci. Je proto důležité starat se o své tělo a zdraví pečlivě a vždy brát ohled na vše, co se nás samých týče.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Krůček mezi zdravím a zdravotními problémy je totiž jen velmi malý, a je proto důležité dávat pozor na vše, co by zdraví mohlo ohrozit. Co se právě očí týče, jedná se o orgány, které jsou každodenně namáhány, a to téměř bez přestání. Změny světla a jeho intenzity, podmínky počasí, modré světlo z počítačů a jiných elektrotechnických zařízení, to vše naše oči ovlivňuje každý den. Co tedy dělat pro to, aby se jim dostalo náležitého odpočinku a zamezilo se jejich poškození?

Chraňte váš zrak

V první řadě je tady podstatná správná péče o zrak jako takový, například v podobě dobře padnoucích brýlí, pravidelné kontroly u očního lékaře, a také eliminace všeho, co náš zrak může poškozovat. Důležitou součástí každého dne by měla být snaha o zklidnění zraku a jeho uvolnění. K tomu vám rozhodně pomůže jednoduché pravidlo „20-20-20“, které váš zrak posílí, a také sníží riziko jeho poškození.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidlo „20-20-20“

Pravidlo „20-20-20“ je jednoduchá forma uvolnění namáhaného zraku zejména v případě, že mnoho času trávíte u elektrotechnických zařízeních všeho druhu. V takovém případě platí, že za každých 20 minut hledění do obrazovky byste se měli pokusit odvrátit zrak k něčemu, co je vzdáleno zhruba 20 metrů, a to na 20 vteřin vkuse. Jednoduché? Ano. Účinné? Více než myslíte.

Proč 20 metrů?

Pokud zrovna po ruce nemáte metr, může být odhadnutí této vzdálenosti obtížné. Ve skutečnosti však nejde o konkrétní 20ti metrovou vzdálenost, ale o zahledění se do dálky jako takové. Zkuste se tedy zaměřit na bod, který je pro vás daleko, a považujte jeho vzdálenost za dostačující. Měla by však být přibližně kolem těch 20 metrů. Teď přichází otázka, proč? Odpověď je jednoduchá – aby se vaše oči zaměřily na něco, co není blízko a změnilo se tak jejich zaostření.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč 20 vteřin?

Další otázkou, kterou si můžete položit, je proč zrovna 20 vteřin. Opět je však odpověď jednodušší a prostší, než se zdá. Doba, během níž se oči zcela uvolní, je totiž 20 vteřin, a tak se jedná o zcela dostačující čas k tomu, aby se váš zrak odpoutal od zátěže, kterou prochází. Spojení s pohledem do dálky je to naprosto skvělá metoda pro uvolnění oči.

Zajímáte se o zdraví svého zraku a pečujete o jeho pravidelné uvolnění?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů