Trávíte mnoho hodin před počítačem? Jednoduché pravidlo 20–20–20 ochrání vaše oči před trvalým poškozením

Vsaďte na jednoduché pravidlo s názvem „20-20-20“, které napomáhá k efektivnímu posilování a zejména ochraně vašeho zraku před poškozením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv se dnešní doba může zdát jako jednouchá a efektivní, není tomu ve všech směrech skutečně tak. Jedním z největších problémů jsou právě ony moderní a technologické vychytávky, které nám v mnohém usnadňují a zpříjemňují život. Řeč je o mobilních telefonech, počítačích, tabletech, ale i televizích či čtečkách textu. U nich totiž denně trávíme spoustu času, který se podepisuje na našem zraku. Díky tomuto jednoduchému triku však můžete vaším očím ulevit a chránit je před poškozením, uvedl Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP.

Snadné poškození zraku

Zdraví je věc, která by pro nás měla být tou nejdůležitější a vše by mu mělo být bezpodmínečně přizpůsobováno. Pod pojem zdraví se však řadí mnohem víc věcí, než nás může napadnout. Jednat se může o krev, cévy, ale i na pohled zcela obyčejné dýchání, či dokonce čich nebo zrak a mnohé další konkrétní věci. Je proto důležité starat se o své tělo a zdraví pečlivě a vždy brát ohled na vše, co se nás samých týče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krůček mezi zdravím a zdravotními problémy je totiž jen velmi malý, a je proto důležité dávat pozor na vše, co by zdraví mohlo ohrozit. Co se právě očí týče, jedná se o orgány, které jsou každodenně namáhány, a to téměř bez přestání. Změny světla a jeho intenzity, podmínky počasí, modré světlo z počítačů a jiných elektrotechnických zařízení, to vše naše oči ovlivňuje každý den. Co tedy dělat pro to, aby se jim dostalo náležitého odpočinku a zamezilo se jejich poškození?

Chraňte váš zrak

V první řadě je tady podstatná správná péče o zrak jako takový, například v podobě dobře padnoucích brýlí, pravidelné kontroly u očního lékaře, a také eliminace všeho, co náš zrak může poškozovat. Důležitou součástí každého dne by měla být snaha o zklidnění zraku a jeho uvolnění. K tomu vám rozhodně pomůže jednoduché pravidlo „20-20-20“, které váš zrak posílí, a také sníží riziko jeho poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidlo „20-20-20“

Pravidlo „20-20-20“ je jednoduchá forma uvolnění namáhaného zraku zejména v případě, že mnoho času trávíte u elektrotechnických zařízeních všeho druhu. V takovém případě platí, že za každých 20 minut hledění do obrazovky byste se měli pokusit odvrátit zrak k něčemu, co je vzdáleno zhruba 20 metrů, a to na 20 vteřin vkuse. Jednoduché? Ano. Účinné? Více než myslíte.

Proč 20 metrů?

Pokud zrovna po ruce nemáte metr, může být odhadnutí této vzdálenosti obtížné. Ve skutečnosti však nejde o konkrétní 20ti metrovou vzdálenost, ale o zahledění se do dálky jako takové. Zkuste se tedy zaměřit na bod, který je pro vás daleko, a považujte jeho vzdálenost za dostačující. Měla by však být přibližně kolem těch 20 metrů. Teď přichází otázka, proč? Odpověď je jednoduchá – aby se vaše oči zaměřily na něco, co není blízko a změnilo se tak jejich zaostření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč 20 vteřin?

Další otázkou, kterou si můžete položit, je proč zrovna 20 vteřin. Opět je však odpověď jednodušší a prostší, než se zdá. Doba, během níž se oči zcela uvolní, je totiž 20 vteřin, a tak se jedná o zcela dostačující čas k tomu, aby se váš zrak odpoutal od zátěže, kterou prochází. Spojení s pohledem do dálky je to naprosto skvělá metoda pro uvolnění oči.

Zajímáte se o zdraví svého zraku a pečujete o jeho pravidelné uvolnění?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr