Onemocnění covid-19 provázejí i oční potíže | JakZdravě.cz

Nejen ztráta chuti a čichu patří k příznakům covid-19. Virus dokáže ovlivnit i další smysly jako zrak a sluch

Covid-19 ovlivňuje náš život již druhým rokem. Naučili jsme se nosit respirátory, dezinfikovat ruce a poznat typické příznaky. Vědci nyní přišli s novým zjištěním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pandemie koronaviru přinesla vědcům možnost zkoumat jeho chování i způsob, jakým na člověka útočí a co způsobuje za zdravotní potíže. Prioritní bylo rozpoznání příznaků nemoci covid-19. Většina lidí, kteří se jím nakazili, si stěžovala na problémy s čichem a chutí. Někteří je nadobro ztratili po dlouhou dobu. Oční lékař Shahad I. Mian, MD řekl, že nyní se přišlo na to, že k projevům onemocnění virem SARS-CoV-2 patří i problémy s očima nebo sluchem.
Od ztráty chuti a čichu po červené oči

U někoho se covid-19 projeví bezpříznakově, jiný má jen lehký kašel či rýmu. Velká většina pacientů si však prošla nemocí s vysokými horečkami, úporným kašlem, únavou a někdy i dušností. To v tom lepším případě, který nevyžadoval zásah lékařů v nemocnici, jako tomu bývá v případě těžkého zápalu plic. V laboratořích byl covid-19 prokázán také na vnitřní ploše rohovky a ve sklivci oka. S tím pak souvisejí oční problémy, které nemocní pociťují obvykle v lhůtě 14 dní od vypuknutí prvních příznaků onemocnění.


iZdroj fotografie: Pixabay
Virus covid-19 nám dává zabrat již druhým rokem.

Problémy se zrakem

V souvislosti s covid-19 se objevují čím dál častěji potíže s očima, kdy si pacienti stěžují na červené a suché oči. Trápit je může i zánět spojivek, řezání v oku nebo pocit cizího tělesa. Zajímavé na tom všem také je, že se stopy viru covid-19 objevují i na povrchu očí nebo v slzách, a to i dávno po tom, co je výtěr z nosu negativní. Vědci zjistili, že se virus může do těla dostat skrze oči – třeba jejich třením rukama.

Změny sluchu a rovnováhy

Vedle potíží se zrakem lze hovořit i o problémech se sluchem či rovnováhou, které covid-19 způsobuje. U pacientů, kteří již nemoc prodělali, se objevuje tzv. tinnitus neboli zvonění v uších, a dokonce i ztráta sluchu. Podle vědců to vypadá, že virus napadá oblast mezi vnitřním uchem a krevním řečištěm.


iZdroj fotografie: Pixabay
Vedle problému s čichem a chutí se v souvislosti s covid-19 objevují i potíže se zrakem a sluchem.

Naštěstí se jedná o méně časté problémy

Velkou výhodou je, že se problémy se zrakem či sluchem při onemocnění covid-19 vyřeší nakonec samy. A když to trvá nějakou dobu, člověk se nakonec uzdraví. Jen v minimu případů zůstaly následky natrvalo. Stále platí, že ztráta čichu a chuti patří mezi častější potíže než onemocnění očí či uší. Vědecké studie však poukazují na to, co všechno vir SARS-CoV-2 v lidském těle ovlivňuje. Proto jsou další zkoumání nezbytná.

Jaké příznaky onemocnění covid-19 jste měli vy?

Zdroj: Scientificamerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů