Nejen ztráta chuti a čichu patří k příznakům covid-19. Virus dokáže ovlivnit i další smysly jako zrak a sluch

Covid-19 ovlivňuje náš život již druhým rokem. Naučili jsme se nosit respirátory, dezinfikovat ruce a poznat typické příznaky. Vědci nyní přišli s novým zjištěním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pandemie koronaviru přinesla vědcům možnost zkoumat jeho chování i způsob, jakým na člověka útočí a co způsobuje za zdravotní potíže. Prioritní bylo rozpoznání příznaků nemoci covid-19. Většina lidí, kteří se jím nakazili, si stěžovala na problémy s čichem a chutí. Někteří je nadobro ztratili po dlouhou dobu. Oční lékař Shahad I. Mian, MD řekl, že nyní se přišlo na to, že k projevům onemocnění virem SARS-CoV-2 patří i problémy s očima nebo sluchem.

Od ztráty chuti a čichu po červené oči

U někoho se covid-19 projeví bezpříznakově, jiný má jen lehký kašel či rýmu. Velká většina pacientů si však prošla nemocí s vysokými horečkami, úporným kašlem, únavou a někdy i dušností. To v tom lepším případě, který nevyžadoval zásah lékařů v nemocnici, jako tomu bývá v případě těžkého zápalu plic. V laboratořích byl covid-19 prokázán také na vnitřní ploše rohovky a ve sklivci oka. S tím pak souvisejí oční problémy, které nemocní pociťují obvykle v lhůtě 14 dní od vypuknutí prvních příznaků onemocnění.

iZdroj fotografie: Pixabay
Virus covid-19 nám dává zabrat již druhým rokem.

Problémy se zrakem

V souvislosti s covid-19 se objevují čím dál častěji potíže s očima, kdy si pacienti stěžují na červené a suché oči. Trápit je může i zánět spojivek, řezání v oku nebo pocit cizího tělesa. Zajímavé na tom všem také je, že se stopy viru covid-19 objevují i na povrchu očí nebo v slzách, a to i dávno po tom, co je výtěr z nosu negativní. Vědci zjistili, že se virus může do těla dostat skrze oči – třeba jejich třením rukama.

Změny sluchu a rovnováhy

Vedle potíží se zrakem lze hovořit i o problémech se sluchem či rovnováhou, které covid-19 způsobuje. U pacientů, kteří již nemoc prodělali, se objevuje tzv. tinnitus neboli zvonění v uších, a dokonce i ztráta sluchu. Podle vědců to vypadá, že virus napadá oblast mezi vnitřním uchem a krevním řečištěm.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vedle problému s čichem a chutí se v souvislosti s covid-19 objevují i potíže se zrakem a sluchem.

Naštěstí se jedná o méně časté problémy

Velkou výhodou je, že se problémy se zrakem či sluchem při onemocnění covid-19 vyřeší nakonec samy. A když to trvá nějakou dobu, člověk se nakonec uzdraví. Jen v minimu případů zůstaly následky natrvalo. Stále platí, že ztráta čichu a chuti patří mezi častější potíže než onemocnění očí či uší. Vědecké studie však poukazují na to, co všechno vir SARS-CoV-2 v lidském těle ovlivňuje. Proto jsou další zkoumání nezbytná.

Jaké příznaky onemocnění covid-19 jste měli vy?

Zdroj: Scientificamerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil