Očista plic je jednodušší, než si myslíte. Neinvazivní způsob detoxikace zbaví trvale tělo toxinů a patogenů

V dnešní době plné různých výparů a mnoha aut není těžké mít pořádně znečištěné plíce, které člověku mohou komplikovat každodenní bytí. Zde jsou způsoby na očistu.

 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte, kolik věcí se nachází v ovzduší, které každý den ohrožují zdraví a čistotu vašich plic? Jedná se například o smog, výpary z aut, kterých okolo většiny lidí denně projede stovky, pasivní i aktivní kuřáctví nebo třeba i výpary z čistících prostředků a svíček. A to je jen zlomek toho, s čím se denně setkáváte. Meredith Goodwin naštěstí předložila osm cest, díky kterým se vám může podařit své plíce očistit a zajistit si tak kvalitnější život.

Jak plíce ovlivňují váš život

Věděli jste, že na následky obřího znečištění vzduchu ročně zemře okolo sedmi miliónů lidí na celém světě? To není zrovna dvakrát pozitivní informace. Může vás ale motivovat k tomu, abyste se o své plíce začali trochu více starat. Samozřejmě to ve většině případech smrtí nekončí, to ale neznamená, že vám „špinavé“ plíce nemohou v životě nadělat paseku.

Vyvinout se u vás může například chronická obstrukční plicní nemoc, která se projevuje zahleněním dýchací trubice, častým kašlem a tlakem na hrudi. I bez nějakých chorob jsou ale znečištěné plíce celkem na nic, jelikož to hodně poznáte na své kondici. Vyjít schody se bude zdát jako nadlidský úkol a doběhnutí autobusu pro vás nebude reálné. Začněte se tedy bránit dříve, než bude pozdě.

Vyměňte jak filtry, tak i ventilační otvory

V domě se většinou nachází mnoho filtrů, jako třeba těch, co jsou v radiátorech, klimatizacích, koupelnách, peci… Pokud je nevyměníte alespoň jednou za šest měsíců, usadí se na nich neúnosné množství prachu, které nebude mít kam jít. Bude se tedy neustále vracet do ovzduší v domě a tím ohrožovat vaše čisté dýchání.

Zkuste trávit více času na čerstvém vzduchu

Pokud žijete na vesnici, bude pro vás tento bod méně obtížný než pro lidi z velkoměst. Je ale potřeba si během dne najít dostatek času na menší procházku a takový výlet do hor jednou za jeden až dva týdny také není na škodu. Ne vždy se to dá samozřejmě stihnout, ale díky dostatečnému množství čerstvého vzduchu si udržíte zdravé plicní tkáně. A pokud budete venku i cvičit či třeba začnete běhat, jen tento efekt vylepšíte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Naučte se účinnou techniku perkuse

Tato technika je vlastně poklepávání hrudníku, jež vám pomůže s odvodem tekutin z plic. Měli byste si lehnout se skloněnou a postupně si klepat na záda směrem seshora dolů. Pokud to sami nezvládnete, může vám na ně klepat někdo jiný. Díky tomu se všechny sekrety, které dovnitř nepatří, dostanou ven. Jen pozor, abyste neklepali příliš silně, o vyražený dech určitě nestojíte.

Zařaďte do svého života aerobní cvičení

Jakákoliv cvičení, která se dají nazvat přídavným jménem „aerobní“, vám mohou pomoci s rozšířením kapacity vašich plic. Mezi taková cvičení můžete řadit běh, plavání, tanec, zumbu, tenis a podobné sporty, box, cyklistiku a dokonce jen obyčejnou chůzi, když ji budete praktikovat často a na delší vzdálenosti. Než se ovšem pustíte do něčeho náročnějšího, jako je třeba běh a máte náhodou chronické onemocnění plic, tak se raději poraďte s lékařem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zvažte koupi kvalitní čističky vzduchu

Co to vlastně je? Jak už z názvu vyplývá, tento přístroj vám pomůže s čistým vzduchem doma. Skládá se z několika filtrů, jež na sebe pohlcují veškeré volně poletující nečistoty, které se v okolí zrovna nacházejí. Dá se pořídit jak taková, která je jen do místnosti, tak i taková, která zvládne celý byt či dům. A pokud chcete opravdovou kvalitu, je doporučovánu brát tu, která má i ionizátor (generátor záporných iontů, přispívá k ještě efektivnějšímu čištění).

Přestaňte tolik využívat umělých pachů

Na relaxačním večeru se zapálenými svíčkami není nic špatného, jen se ale ujistěte, že to neděláte každý den. Možná totiž máte pocit, že díky vonným svíčkám, osvěžovačům vzduchu a různým sprejům máte kvalitnější domácnost. Ve skutečnosti ale všechny tyto věci negativně ovlivňují a znečišťují vaše plíce. To samé se týká i chemických produktů na čištění, zkuste tedy nahradit za ekologické vše, co můžete.

iZdroj fotografie: Unsplash

Naučte se nějaká dechová cvičení

Jestliže jste aktivními kuřáky a nebo jste kdysi byli, pak rozhodně oceníte dechová cvičení, která vám pomohou dát se trochu do kupy. Je spousta dechových cvičení, ke kterým nepotřebujete nic, než jen své tělo a trochu snahy pro sebe něco udělat. Navíc mohou také sloužit jako příjemný relax a uvolnění mysli třeba před spaním a kolikrát nezaberou víc, než pár minut.

Upravte svůj jídelníček k lepšímu

Sice se jedná o plíce, ale i u těch záleží na tom, co jíte. Existuje několik potravin, které mohou stav vašich plic zlepšit. Například ty s vitamínem D, jako jsou vejce, sardinky či losos. Nebojte se ale ani zdravých tuků, kterými můžete z části nahradit sacharidy. Jakmile totiž konzumujete více sacharidů, produkujete i více oxidu uhličitého, než je tomu v případě s tuky.

Jaký z těchto tipů se vám zalíbil nejvíce a máte v plánu jej začít používat?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články