Osm výhod, které s sebou přináší pravidelný pláč. Nebojte se vypustit své emoce ven, uleví se vám

Pláč je přirozenou reakcí člověka na smutek, frustraci, radost či vztek, za kterou by se nikdo neměl stydět. Co jste možná ale nevěděli je, jaké jsou jeho nejen zdravotní výhody.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pláč není nic neobvyklého ani u jednoho pohlaví. Ženy v průměru pláčou 3,5 krát měsíčně, zatímco muži 1,9 krát. Zajímavé ovšem je, že lidé jsou jediný druh na světě, který tuto schopnost má. Když se mluví o slzách, existují tři druhy pláče. První je pro zavlažení očí, druhý je následkem dráždivých látek (krájení cibule) a třetí je založený na emocích. V posledním zmíněném je přítomna vyšší hladina stresových hormonů, než ve dvou předchozích.

Pláč má schopnost vás uklidnit

Díky pláči máte schopnost regulovat své vlastní emoce, zmenšit svou úzkost a uklidnit se. To je výhoda hlavně v momentě, kdy to na vás spadne zkrátka moc a nějak to uvnitř vás „vybouchne“. Ostatně to potvrdila i studie z roku 2014 a odůvodnila to tím, že pláč spouští parasympatický nervový systém, který lidem pomáhá se zrelaxovat.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomáhá zmírnit míru vaší bolesti

Bylo zjištěno, že krom toho, že vás pláč uklidní, tak emocionální slzy také uvolňují oxytocin a endorfiny. To jsou hormony, které u lidí podporují pozitivní pocity a pomáhají zmírňovat fyzickou i psychickou bolest. Díky tomu pláč pomáhá k překonání bolesti a podporuje celkový pocit pohody.

Získáte podporu od ostatních lidí

Tím není myšleno, že máte začít brečet kdykoliv budete chtít pozornost. Pokud je ale pláč upřímný, lidé to dokážou vycítit a pokusí se vám poskytnout podporu. Pláč je totiž primárně určený ke spojení lidí dohromady a získání podpory. Dá se tedy nazvat také sociální výhodou, ale, jak už bylo zmíněno, nesmí se toho využívat.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomáhá uvolňovat toxiny a vypustit stres

Jakmile lidé pláčou v reakci na stres, v jejich slzách se nachází řada stresových hormonů a dalších látek. Vědci se domnívají, že tímto způsobem se stresové látky vyplaví z těla ven, sníží se jejich celkový obsah a to omezí stres. V této oblasti je ovšem zapotřebí ještě pár dalších testů, aby toto tvrzení mohlo být 100% potvrzeno.

Zlepšuje vaši náladu a pocity

Pláč může lidem pomoci k zlepšení nálady a k tomu, aby se cítili lépe. Za to jsou opět zodpovědné endorfiny a oxytocin. Těm se mimo jiné také mnohdy přezdívá hormony dobré nálady.

iZdroj fotografie: Freepik

Úspěšně bojuje proti bakteriím v očích

Pláč pomáhá zabít bakterie a udržovat oči v čistotě, jelikož slzy obsahují tekutinu zvanou lysozym. To je druh enzymu, který má silné antibakteriální schopnosti. Může dokonce snižovat rizika, které s sebou přináší bioterorické látky, jako je například antrax.

Pomáhá k lepšímu a kvalitnějšímu spánku

Jedna menší studie z roku 2015 zjistila, že pláč dětem pomáhá lépe spát. Jakmile se vypláčou, přirozeně je to unaví a spánek se u nich dostaví rychleji. Jen je ještě potřeba prozkoumat, jestli má pláč takové účinky i u dospělých jedinců.

iZdroj fotografie: Freepik

Zlepšuje celkovou kvalitu vašeho zraku

Bazální slzy se uvolňují pokaždé, když člověk mrkne. A právě ony pomáhají udržovat oči vlhké a zabraňují vysychání sliznic. Lubrikační účinek těchto slz pomáhá lidem k tomu, aby viděli jasněji. Jakmile by oční membrány vysychaly, kvalita zraku by se značně zhoršila.

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus