Podle stavu vašeho jazyka dokážete odhalit případný zdravotní problém dříve, než se naplno projeví. K otestování vám postačí obyčejná lžička.
Jazyk je důležitým ukazatelem zdraví a může vám napovědět, co se v těle děje. Je spojen s mnoha životně důležitými orgány a různé změny v barvě, textuře či povlaku jazyka vám tak mohou poskytnout důležité informace o vašem zdravotním stavu. Pokud pozorujete nějaké neobvyklé změny, poraďte se s ošetřujícím lékařem, obzvlášť pokud máte i jiné symptomy.
Povlak na jazyku
Podle stavu jazyka zjistíte mnohé o svém zdravotním stavu. Věnujte pozornost barvě i případnému povlaku. Normální zdravý jazyk má růžovou barvu bez výrazného povlaku. Pokud je váš jazyk spíše červený, může to ukazovat na horečku či hormonální nerovnováhu. Červenofialový jazyk je zase známkou zánětu nebo infekce. Pokud je jazyk naopak nezvykle světlý, je to často známkou nedostatku vitamínů či oslabeného imunitního systému.
Pokud je váš jazyk pokrytý hustým povlakem, může to poukazovat na špatný stav střev nebo trávicí potíže. Svou roli hraje i barva povlaku. Silný bílý povlak může být způsoben kvasinkovou infekcí či špatným krevním oběhem. Nažloutlý povlak obvykle signalizuje infekci. Šedý nebo načernalý povlak pak ukazuje na dlouhodobou poruchu trávení nebo na vážnější zdravotní problémy.
60 vteřinový test
Dopředu upozorňujeme, že tento rychlotest je trochu nepříjemný, obzvlášť napohled. Budete k němu potřebovat lžičku, igelitový sáček a lampičku. Lžičkou si přejeďte po jazyku, snažte se seškrábnout povlak z jazyka, obzvláště jeho zadní části. Poté lžičku vložte do igelitového sáčku a dejte ji pod silné světlo. Čím silnější světlo, tím lépe. Silné světlo totiž urychluje růst bakterií, takže čím je žárovka silnější, tím bude výsledek lépe viditelný. Lžičku nechte pod světlem alespoň 60 vteřin.
Po 60 vteřinách si lžičku důkladně prohlédněte, pokud je čistá, znamená to, že jste s největší pravděpodobností zdraví. Je-li na ní viditelný povlak, může to značit zdravotní problém s plícemi, dýchacími cestami, játry, ledvinami, střevy nebo hladinou hormonů.
Kromě barvy je důležitý i zápach
Nyní lžičku vyjměte ze sáčku a věnujte pozornost případnému zápachu. Je-li cítit po acetonu, může to ukazovat na ketoacidózu. Držíte-li keto dietu, je to v pořádku, pokud se však stravujete bez omezení, může to být známkou cukrovky či metabolické poruchy. Pokud zápach připomíná čpavek, může to být příznak onemocnění ledvin. Nespecifický zápach může zase ukazovat na zánět dásní, krčních mandlí nebo zubní kaz.