Dělají se na vašem těle otoky? Mohlo by se jednat o velmi nebezpečné onemocnění

Pokud se nejedná o infekci močových cest, nemoci související s ledvinami nebolí. Projevují se nenápadnými příznaky, které si jen těžko dáte do souvislosti s ledvinami.

Model ledvin v rukou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Otoků si všimnete nejčastěji na dolních končetinách, hlavně v okolí kotníků. Mohou se ale šířit a objevovat i jinde na těle. Ve většině případů se jedná o problém s ledvinami nebo žilní nedostatečnost. V každém případě je na místě navštívit lékaře, protože selhávání ledvin nebolí a ostatní příznaky, kromě otoků, nejsou tak nápadné. Pokud ale budete vědět, jaké příznaky hledat, jistě vám to pomůže usoudit, kterým směrem se váš problém ubírá.

Otoky – příznak číslo jedna

Otoky se mohou objevit na lýtkách, kotnících, obličeji, zápěstích a dalších částech těla. Pokud jsou na vině ledviny, znamená to, že ztrácí schopnost regulovat tekutiny v těle, jak píše WebMD. Dochází k vylučování bílkovin močí a jejich poklesu v krvi. Tím dochází k tomu, že z cév prosakuje tekutina do okolních tkání. Pokud ledviny nemohou vylučovat sodík, zůstává v těle a hromadí se. Vysoké hladiny způsobují zadržování vody a tvoří se otoky.

Neustálá únava a problém se spaním

Další varovný signál, že je s ledvinami něco špatně, je pocit neustálého vyčerpání, únavy a ospalosti. K tomu se vám kvalitní spánek vyhýbá jako čert kříži. Právě únava a nekvalitní spánek a problémy s nespavostí často souvisí se špatnou funkcí ledvin. Pokud máte tyto problémy, poraďte se s lékařem a sdělte mu své obavy.

Suchá kůže a svědění

Svědí vás hlava, záda a hrudník? Může to být příznak nemocných ledvin, které nedokážou udržovat správné hladiny vápníku a fosforu v krvi. Zvýšená hladina fosforu se totiž projevuje právě svěděním, které jako hlavní příznak nemocí ledvin uvádí web Healthline.

Ruce vyšetřující pacientovy kotníky iZdroj fotografie: Freepik
Takto lékaři kontrolují otoky kolem kotníků. Pohmat a pohled jsou velmi důležité

Potíže s močením

Jakékoli změny v močení a problémy při vylučování moči jsou jasný příznak nemocných ledvin. Uvědomte si ale, že musíte věnovat pozornost frekvenci močení i samotnému vzhledu moči. Pokud jdete v noci na malou více než dvakrát (a nepřepíjíte se před spaním), je na místě kontrola u lékaře. U mužů může častější močení znamenat zvětšenou prostatu, to ale není důvod vyhýbat se lékaři. Jak často byste měli chodit na malou, popsala naše redakce již dříve.

Vzhled moči

Problémy s ledvinami můžete odhalit z pouhého vzhledu moči. Přítomnost bílkovin poznáte často podle zakalené a zpěněné moči, která vypadá, jako kdyby v ní byly bublinky. Pokud váháte, můžete si doma orientačně moč vyšetřit pomocí diagnostických papírků.

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

Divná chuť v ústech

Mezi další nenápadný příznak onemocnění ledvin patří kovová pachuť v ústech. Jestliže si připadáte, jako když jste cucali železo nezávisle na tom, co jste jedli, pravděpodobně se ve vašem těle hromadí škodlivé látky. Ty mohou být i příčinou nevábného odéru z úst připomínajícího čpavek.

Rozhodně příznaky nepodceňte. Na JakZdravě jsme už dříve varovali, že selhání ledvin je velmi vážný stav.

Jaké jsou vaše zkušenosti s onemocněním ledvin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články