Oteklé a bolavé nohy: 7 příčin a domácí recepty, jak jim ulevit. Pomůže i kopr nebo máta

Nateklé kotníky trápí nejednoho člověka. Vznikají často v důsledku nezdravého životního stylu, ale také ze zdravotních důvodů. Je dobré se naučit otoky omezit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se ve tkáních, respektive v mezibuněčném prostoru, vyskytuje více tekutiny než za běžných fyziologických podmínek, hovoříme o edému neboli otoku. Jeho funkčním dopadem je váznoucí výměna vody a živin mezi krví a buňkami. To má pochopitelně i negativní vliv na metabolismus. K edémům dochází v důsledku patologických stavů, ale na vině může být i horké počasí nebo sedavý způsob života. Holistická lékařka Debra Rose Wilson, Ph.D. doporučuje dbát na správnou životosprávu.

Dlouhé sezení, problémy se žilami

  • K otokům, kromě patologických změn v organismu, vede i dlouhé sezení v zaměstnání nebo v dopravních prostředcích bez potřebného pohybu. Situace se obvykle zhoršuje v horkém počasí. Výsledkem je, že se tekutina hromadí v nohách, pažích a obličeji.
  • Otoky vznikají při problémech se žilami, jejichž stav se s rostoucím věkem nebo nadváhou či obezitou zhoršuje. Dochází pak k obtížnému zpětnému odtoku krve, narušení krevního oběhu, čímž je omezena výživa buněk. Křečové žíly a bolesti nohou pak na sebe nenechají dlouho čekat.
  • Pokud člověk trpí na chronická onemocnění plic, jako je například dušnost a bronchitida, dochází ke zvýšení tlaku v žilách, jež vedou ze srdce do plic a ke vzniku otoků nohou.

Srdeční selhání, infekce

  • Když nemůže srdce účinně pumpovat krev v důsledku srdečního selhání, tekutina se hromadí v plicích a dalších částech těla. Vznikají pak edémy.
  • Podvýživa stejně jako špatná funkce ledvin nebo jater mohou být příčinou nízké hladiny bílkovin v krvi. Proteiny přitom pomáhají udržovat rovnováhu soli a vody v žilách. Když hladina krevních bílkovin klesne pod určitou úroveň, tekutina se začne hromadit v nohách a kotnících.
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Příčinou otoků nohou ve vzácných případech bývají i infekce, zejména u lidí s diabetickou neuropatií. Je proto nutné u diabetiků dbát na kompenzaci diabetu a ochranu nohou.
  • Otoky někdy způsobují i vedlejší účinky některých léků – například blokátorů vápníku, anabolických steroidů, antidepresiv, analgetik.

Jak zmírnit otoky a bolesti

Při léčbě otoků je vhodné omezit příjem soli. Důležitý je také pravidelný pohyb alespoň 30 minut každý den. Před spaním je možné nohy masírovat třeba suchým kartáčem. Někdy pomáhají i bylinné čaje – zejména z pampelišky, semen fenyklu, kopru, tymiánu nebo listů máty. Úlevu oteklým nohám přináší jejich zvednutí nad úroveň srdce, čímž se pomáhá toku krve a lymfy.

Co vám pomáhá proti otokům nohou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články