Pásový opar: Projevy, příznaky i jeho domácí léčba z obkladů a koupelí

Pásový opar se vyskytuje u většiny lidí jen jednou za život. Přesto to není nic příjemného, navíc hrozí velmi vážné zdravotní komplikace. Naštěstí se dá průběh nemoci zmírnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pásový opar způsobuje virus varicella zoster, stejný virus, který má na svědomí plané neštovice. Jestliže proděláte plané neštovice, virus zůstává v těle nečinný a může se aktivovat. Většinou je vyvolávajícím faktorem pokles imunity nebo kontakt s osobou, u níž právě probíhají neštovice nebo pásový opar. Doktorka Avi Varma zdůrazňuje, že léčba pásového oparu by měla být započata co nejdříve, jelikož u něj hrozí vážné komplikace.

Jak se pásový opar projevuje

Nemoc začíná podobně jako běžná viróza. Objevují se příznaky jako slabost, bolest svalů, hlavy nebo škrábání v krku. Až postupem času se objevuje charakteristická vyrážka v podobě puchýřů naplněných tekutinou. Puchýře se objevují jako pruh nejčastěji na trupu, ale může se objevit i na krku a obličeji. Vyrážka bolí, pálí a svědí.

Léčba pásového oparu

Ve většině případů pásový opar odezní do tří až pěti týdnů. Přesto byste měli vyhledat lékaře, který posoudí vážnost onemocnění. Jde hlavně o to, abyste předešli komplikacím, jako jsou obrna lícního nervu, porucha sluchu nebo slepota. Kromě léčiv, která vám lékař předepíše nebo doporučí, můžete pro úlevu a zmírnění příznaků onemocnění využít také domácí recepty.

Během léčby se doporučuje izolace, abyste nenakazili nikoho dalšího. Nechte tělo odpočívat, klid na lůžku a hodně tekutin mu udělají dobře. I když vás vyrážka svědí, neškrábejte ji, ani nepropichujte puchýře, hrozí riziko zanesení infekce. Nepoužívejte ani žádné masti a krémy, abyste vyrážku ještě více nepodráždili. Zaměřte se na podporu imunitního systému. Dodejte tělu vitamíny, hlavně ze skupiny B, ovoce a zeleninu.

Detailní fotografie kožní vyrážky s puchýřky při pásovém oparu iZdroj fotografie: NIAID / Creative Commons / CC BY 2.0

Domácí léčba pásového oparu

Je důležité konzultovat veškerou léčbu s lékařem. Nepodnikejte žádnou samoléčbu na vlastní pěst. Až po lékařském ošetření můžete teprve zkoušet domácí léčbu pro zmírnění příznaků.

Úleva od svědění

Svědivou vyrážku můžete zklidnit pomocí obkladů gázy, které namočíte do studené vody a přiložíte na vyrážku. Stejně tak můžete vyzkoušet koupel ve vlažné vodě, do které přidáte bramborový škrob nebo hrst ovesných vloček. Dvacet minut v lázni by mělo stačit.

Bylinky na pásový opar

Pro zmírnění průběhu pásového oparu užívejte bylinky, které posilují imunitu. Výborná je echinacea, ženšen, kopřiva, lopuch, pelyněk a lékořice. Vyplatí se přidat vitamín C a vitamíny řady B (kvůli podpoře nervového systému). Nezanedbávejte zdravou stravu bohatou na vitamíny a antioxidanty. Ale napřed opravdu vyhledejte lékaře, podceňovat pásový opar se nevyplácí.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pásovým oparem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články