Jak správně pečovat o zuby, aby se nekazily | JakZdravě.cz

Žádné zubní kazy ani záněty dásní. Vyvarujte se 5 častým chybám, a ušetříte statisíce za zubaře

Když se řekne zubař, většině z nás se hrůzou ježí vlasy na hlavě. Pokud to také tak cítíte, vyzkoušejte několik tipů, které zajistí zdravé zuby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobré zuby nejsou jen o překrásném a dokonalém úsměvu. Jedná se také o odraz našeho zdraví a životního stylu. Tak jako tak, je důležité o zuby pečovat, pokud o ně nepečujeme, kazí se a vypadnou, což nám znemožní kousání potravy, ale i mluvu. I když jsou zuby velmi tvrdé, bohužel se také poměrně rychle mohou zkazit. 
Kávu jedině s mlékem

Pokud pijete kávu bez mléka, možná jste si všimli, že jsou vaše zuby zažloutlé. Způsobuje to kofein v kávě, jedná se o barvivo, které dokáže obarvit i silnou zubní sklovinu. Káva bez mléka se řadí mezi kyselinotvorné potraviny, které poškozují sklovinu. Podobně působí i čaj, proto byste měli dbát na své pH v ústech. Ideální řešení je, abyste do kávy přidali mléko. Pokud tak kávu nepozřete, vyzkoušejte si po vypití dopřát nějakou potravinu bohatou na vápník.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zapomeňte na bělení zubů

Je překrásné mít zuby bílé jako perličky, ale samotné bělení už tak skvělé není. Všimli jste si někdy, co takové bělící sady obsahují? Rozhodně ne nic přínosného pro zubní sklovinu. Je známo, že bělící pasty sklovinu rozpouští, a pokud ji jednou odstraníte, následně se neobnoví. Vytvoří se kaz a zub se začne opotřebovávat, následně musí být zaplombován nebo vytržen. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomínejte na sliny

Věděli jste, že i sliny mají svou funkci? A to nejen pro pozřené jídlo, ale i pro zuby? Sliny totiž chrání zubní sklovinu před bakteriemi a posilují ji o vápník a fosfor. Dbejte na to, aby se vám v ústech tvořilo dostatek slin, pijte hodně obyčejné vody a žvýkejte žvýkačky bez cukru a skrytých sladidel. Pozor na některé léky, způsobují suchost v ústech, například antidepresiva.


iZdroj fotografie: Pexels

Pokaždé před spaním své zuby vyčistěte

Nikdy nezapomínejte na ústní hygienu. Jednou ráno, jednou večer, to rozhodně stačí k udržení zdravých zubů. V případě, že jíte velké množství cukrů, vyčistěte si je třikrát denně. Doporučujeme, abyste si zuby nečistili ráno před snídaní, ale vždy po snídani. Někteří lidé ranní čištění praktikují naopak, ale byť jen po logické stránce je to nepřijatelné. 


iZdroj fotografie: Freepik

Zkuste si zuby čistit alespoň dvě minuty a následně si ústa vypláchnout nějakou ústní vodou, která zajišťuje pevnost zubní skloviny. Také bychom rádi upozornili, abyste při čištění netlačili štětinkami na zuby. Nejen, že si můžete poranit dásně, ale také si můžete porušit a obrousit zubní sklovinu, což opět vede ke kazivosti zubů. 

Dentální nit je skvělý pomocník

Pomocí dentální nitě dokážete odstranit plak skrývající se mezi zuby a podpořit tak nejen mezizubní prostory, ale také zdraví dásní. Jednoduše řečeno, vyčistíte zbytky jídla tam, kam se zubní kartáček nedostane. A pokud jsme již u této péče, nezapomínejte ani na jazyk. Existuje speciální špachtlička, kterou setřete povlak z jazyku. Odumřelé buňky, ale i bakterie odstraníte. 

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby