Kurkumový čaj jako efektivní způsob léčby mnoha zdravotních problémů. Je také účinný při prevenci infarktu a mrtvice

Kurkumin je už tisíce let známý pro své příznivé účinky na lidský organismus. Velmi efektivním způsobem jak tuto látku do těla dostat je pravidelné pití kurkumového čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Kurkuma je známá jako koření původem z jihovýchodní Asie. Získává se z kořeně nebo oddenku rostliny zvané Curcuma Longa a je pro své léčivé účinky už po staletí hojně využívána v čínské a indické ajurvédské medicíně. O účincích kurkumy jako takové jsme psali už zde, ale příznivé účinky tohoto koření je možné využít také prostřednictvím kurkumového čaje. Pozitivní účinky kurkumy potvrzuje také lékařka a profesorka Debra Rose Wilson.

Zázrak zvaný kurkumin

Látka obsažená v kurkumě zvaná kurkumin je v alternativní medicíně oblíbená pro své léčivé účinky. Jedná se o látku s protizánětlivým působením, která má také příznivý vliv na imunitu. Pro tělo je ale velmi těžké kurkumin přirozeně získat a vstřebat, a tak je konzumace kurkumy jedinečným řešením. Kromě konzumace kurkumy v jídle je také skvělým zdrojem právě kurkumový čaj.

iZdroj fotografie: Pexels

Kurkumový čaj je možné připravit jak už z hotového kurkumového prášku, tak z čerstvě nastrouhaného kořene kurkumy. Kurkumin se do těla z čaje velmi rychle vstřebá, a proto je tento čaj považován za nejlepší způsob, jak tuto látku do těla efektivně dodat. Doporučená denní dávka pro dospělého je 300-400mg čistého prášku z kurkumy nebo 1-3g čerstvé kurkumy denně. Pití kurkumového čaje má skutečně velmi příznivé účinky na lidský organismus a musíme ho jen a jen doporučit..

Léčba plicního onemocnění, cukrovky i jater

Díky protizánětlivým vlastnostem a pozitivnímu vlivu na imunitní systém je kurkumu možné využít při léčbě chronických plicních chorob. Výzkum z roku 2017 prokázal, že je možné účinky kurkuminu využít při léčbě cystické fibrózy, chronické plicní choroby, astmatu i rakoviny plic. Kurkumin úspěšně předchází zánětům, a zároveň prohřívá organismus.

iZdroj fotografie: Pexels

V alternativní medicíně se kurkumin k léčbě cukrovky využívá už tisíce let. Poslední výsledky také dokazují, že má tato látka antidiabetické účinky. Kurkumin také velmi dobře působí na naše játra. Dokáže totiž efektivně ochránit jaterní buňky proti zvýšené produkci žluči.

Alzheimer, syndrom dráždivého tračníku a rakovina

Protizánětlivé a antioxidační účinky kurkuminu snižují poškození buněk i pravděpodobnost výskytu zánětů a amyloidních usazenin spojených s neurodegenerativními stavy, jako je Alzheimerova choroba. Pravidelná konzumace kurkuminu má také pozitivní vliv na pomalejší stárnutí. Dokáže totiž zabránit některým změnám proteinů, které mají za následek degeneraci mozku, což je stav spojený právě se stárnutím.

iZdroj fotografie: Pexels

Kurkumin dokáže též pomoci od bolesti spojené se syndromem dráždivého tračníku. Poslední výzkumy také dokazují, že například u potkanů dokázal kurkumin snížit dobu přesunu natrávené potravy ze žaludku do tenkého střeva. Navíc protizánětlivé účinky kurkumy snižují riziko poškození buněk v těle, pravděpodobnost jejich mutací a omezují růst už aktivních nádorů.

Imunita, artritida a kardiovaskulární systém

Díky svým antioxidačním účinkům kurkumin dokáže posílit imunitní systém, a tak tělo snáze odolává různým onemocněním. Studie z roku 2012 prokázala, že užívání 4g kurkuminu 3 dny, a také 5 dní po operaci bypassu dokázalo o 17 % snížit výskyt srdečního infarktu nebo dokonce akutního infarktu myokardu. Kurkumin také díky svým protizánětlivým účinkům umí tlumit bolestivé příznaky artritidy, a je tak mezi lidmi trpícími touto chorobou hojně využívaný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si připravit kurkumový čaj?

Ať už si připravujete kurkumový čaj z čerstvého kořene nebo z prášku, vždy začněte tím, že si dáte vařit 4 šálky vody. Jakmile vodu přivedete k varu, přidejte 1-2 lžičky práškové nebo čerstvě nastrouhané kurkumy a vařte 10 minut. Čaj poté přeceďte do konvice a nechejte 5 minut vychladnout. Můžete pít buď rovnou, případně si do čaje přidat další přísady, které jednak pomůžou vylepšit jeho chuť nebo posílí jeho účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro zlepšení chuti můžete přidat například med, který čaj osladí, ale zároveň povzbudí jeho antimikrobiální vlastnosti. Přidáním mléka, smetany (ať už živočišného původu či rostlinného) nebo třeba trochy přepuštěného másla povzbudíte vstřebávání kurkuminu. Tato látka totiž k efektivnímu vstřebávání potřebuje zdravé tuky. Můžete přidat také citron či limetku, které stejně jako med povzbudí antimikrobiální vlastnosti kurkuminu.

Jak pijete kurkumový čaj nejradši vy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články