Jen jedna plechovka a problémy jsou na světě. Každý, kdo bude pít tento nápoj, bude čelit zdravotním problémům

Každý potřebuje někdy povzbudit a nakopnout, aby dodělal práci, naučil se na zkoušky nebo přetrpěl den po probdělé noci. Energetické nápoje ale nejsou tou správnou cestou.

Energetický nápoj v horách i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nadměrná konzumace energetických nápojů škodí zdraví. Tento fakt je známý již dlouhou dobu. Málokdo ale ví, že stačí jen jeden jediný energetický nápoj, aby vám poškodil zdraví a nadělal v těle paseku. Dobře si promyslete, zda vám to chvilkové povzbuzení stojí za to.

Energetické nápoje zacloumají se srdcem

Po požití energetického nápoje u zdravých osob dochází k tomu, že se zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvence. Může dojít také k tomu, že srdeční tep je nepravidelný. Tyto účinky znamenají pro srdce velké nebezpečí, protože mu z takového náporu hrozí selhání. A skutečně stačí jedna plechovka. Pokud pijete energetické drinky pravidelně, zvyšuje se u vás riziko vzniku srdečních onemocnění, jak potvrzuje také web Healthline.

Příliš mnoho cukru

Energetické nápoje dodávají energii kromě kofeinu a dalších látek také pomocí hromady cukru. Pokud budete přijímat velké dávky cukru pravidelně, uškodíte tak játrům, která mohou tukovatět a začne se u vás rozvíjet metabolický syndrom. To vše nakonec vyústí v cukrovku druhého typu. Také se zvyšuje riziko obezity. O dalších negativech energetických nápojů psala naše redakce již dříve.

Tři barevné energetické nápoje v plechovkách iZdroj fotografie: Pixabay
Energetické nápoje nejsou pro tělo žádným přínosem. Naopak velmi škodí.

Když to přeženete

Web NIH varoval, že předávkování nebo nadužívání energetických nápojů může vést k ischemické chorobě srdeční nebo epileptickému záchvatu. Zmiňuje také halucinace, které se mohou vyskytovat při dávce kofeinu vyšší než 300 mg za den. Je to způsobeno zvyšováním hormonu kortizolu, který se za normálních okolností vyplavuje při stresu.

cvičení jógy

Jóga pro začátečníky: Dodá dostatek energie a ochrání před stresem

Rizikové skupiny lidí

Energetické nápoje se nehodí pro žádnou věkovou kategorii lidí. Obzvlášť škodlivé jsou ale pro dospívající a mladé dospělé, kteří mají nejvyšší tendenci k jejich nadužívání. Proto se svými dětmi mluvte o tom, že existují i jiné, mnohem zdravější metody, jak dodat tělu energii. Psali jsme o nich také na JakZdravě.

Jak často se spoléháte na energetické nápoje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články