Tento nápoj bohužel pije mnoho Čechů: Vyhoďte ho dříve, než vás připraví o zdraví

Ačkoli jej má rádo mnoho lidí, pravidelná konzumace může mít fatální dopady na lidské zdraví. Pokud jej pijete i vy, raději s tím rychle přestaňte.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnoho Čechů, a to zejména v mladém věku či dokonce nezletilém věku, pije energetické nápoje každý den. To je však velmi nebezpečné pro jejich zdraví a z dlouhodobého hlediska si tímto způsobem mohou způsobit řadu nemocí, včetně cukrovky nebo dokonce také rakoviny. Uživatelům těchto nápojů pak mimo jiné hrozí i sklony ke změnám chování a podrážděnosti, neboť nápoje obsahují vysoké dávky kofeinu, což rozhodně není pro jedince do 18 let vhodné. Skutečnost se podle Státního zdravotního ústavu týká každého desátého občana. 

Energetické drinky jsou plné kofeinu 

Většina energetických nápojů obsahuje vysoké množství kofeinu, což není pro lidské zdraví dvakrát nejlepší, a to zejména co se týče mladých osob. Již dvě běžné plechovky tohoto nápoje výrazně překračují maximální hodnoty doporučené pro děti a dospívající. V případě, že by je tedy pili každý den, pak by se to mohlo podepsat zejména na jejich spánkovém režimu a zvýšit riziko vzniku nepravidelného srdečního rytmu, vysokého krevního tlaku, dechových obtíží, úzkosti, nevolnosti, častého bušení srdce a změn chování. 

Pro dospělé se pak považuje za bezpečnou jednorázovou dávku maximálně 200 miligramů kofeinu denně. Pokud však daný jedinec není fyzicky aktivní, již poloviční množství této látky může narušit jeho spánek, a to i v případě, že bude pít kofeinové nápoje během odpoledne. Riziková je dle lékaře Keith Pearson dávka vyšší 400 miligramů. Pozor by si tedy před konzumací energetických nápojů měli dávat i lidé staršího věku, neboť by se mohla nespavost závažně odrazit na jejich zdraví a způsobit jim nepříjemné potíže.

Kofein jako droga: Jak tato oblíbená látka ovlivňuje spánek a co se stane, když ho vysadíte?

Riziko představuje i cukr a chemické sloučeniny 

Kofein ovšem není to jediné, kvůli čemu představují energetické nápoje riziko pro lidské zdraví. Problémy může způsobit i jejich nadměrně vysoký obsah cukru a chemických látek, které přispívají ke vzniku zubního kazu, rozvoji nadváhy a obezity a s nimi spojených onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, srdeční infarkt nebo také rakovina. Jedná se navíc o tzv. prázdné kalorie, které tělo nedokáže zpracovat, a tak je ukládá do tukových zásob. O to náročnější je poté se jich zbavit přirozeným hubnutím a zdravým jídelníčkem. 

plechovky energetického nápoje v ledu iZdroj fotografie: Depositphotos
Energetické nápoje představují vážné zdravotní riziko pro lidské tělo

Další problémy mohou způsobit dokonce i přidané vitamíny a minerály, které se společnosti snaží přidávat do energetických nápojů proto, aby si lidé mysleli, že jejich konzumací podpoří své zdraví. Pravda je však úplně opačná. Zejména u zdravých jedinců hrozí předávkování těmito látkami, což by jim mohlo taktéž způsobit nebezpečnou zdravotní újmu. Na webu JakZdravě jsme také psali jak rozpoznat, že jste se předávkovali vitamínem C

Cukr ničí a poškozuje lidské zdraví více než alkohol, pro tělo je násobně nebezpečnější. Experiment ukázal překvapivou skutečnost

Energetický nápoj raději nahraďte čajem nebo kvalitní kávou 

Pokud se tedy chcete ochránit před dopady energetických nápojů, ale zvykli jste si je pít každodenně, pak je můžete zkusit nahradit čajem nebo kávou. Tyto nápoje jsou pro lidské zdraví mnohem užitečnější, a dokonce nabízí několik benefitů pro různé funkce organismu. Samozřejmě, ani v tomto případě byste to neměli přehánět s jejich konzumací, protože taktéž obsahují kofein, který ve větších dávkách může škodit zdraví a narušovat spánek.  

Jak často pijete energetické nápoje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články