Nemáte doma tento tavený sýr? Je nebezpečný, nachází se v něm plíseň, která vám zničí zdraví

Inspektoři SZPI shledali u tohoto výrobku hned několik nedostatků. Vzhledem k tomu, že sýr byl mimo jiné i viditelně plesnivý, stáhli jej okamžitě z prodeje.

sýr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se tento měsíc mimo jiné zaměřila i na menší obchody v menších městech. V obci Rtyně v Podkrkonoší zjistili inspektoři hned několik vážných nedostatků u jediného výrobku. Prodávaný uzený tavený sýr se šunkou měl nejen strhlou etiketu, tudíž nebylo možné ověřit jeho složení, datum výroby či expiraci, ale byl navíc plesnivý. Inspektoři SZPI jej tedy zařadili do kategorie nebezpečných potravin a varují před jeho konzumací.

Plesnivý sýr se strženou etiketou

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla 11. dubna 2024 úřední kontrolu v Rtyni v Podkrkonoší, konkrétně na  adrese JIŘÍ RUDOLF, Úpická 556, 542 33 Rtyně v Podkrkonoší a zjistila závažné nedostatky u uzeného taveného sýru se šunkou. Vzorek byl odebrán a označen referenčním číslem 24-000193-SZPI-CZ. SZPI o incidentu informovala na svém webu PotravinyNaPranýři.

Na povrchu výrobku byla nalezena zelená a bílá plíseň, což jasně svědčí o kažení potraviny. Plíseň je jasným indikátorem, že potravina není pro konzumaci bezpečná. Inspektoři ji tedy označili za nebezpečnou a samozřejmě ji okamžitě stáhli z prodeje. Kromě toho, výrobek neměl žádné uvedené datum výroby, protože etiketa byla odtržena. Otázkou je, zda se tak stalo omylem nebo se prodejce snažil prodat již prošlé zboží.

niva iZdroj fotografie: Freepik
Plísně jsou na některých sýrech žádoucí, na jiných vyloženě nebezpečné

Pozor na rizika spojená s konzumací plesnivých potravin

Jak jsme na JakZdravě již opakovaně varovali v souvislosti s podobnými případy, konzumace plesnivých potravin může vést k vážným zdravotním problémům. Plísně produkují mykotoxiny, které jsou toxické a mohou způsobit otravu jídlem, alergické reakce nebo dokonce závažnější onemocnění, jako jsou infekce dýchacích cest či neurologické problémy.

Varování: Oblíbená potravina neprošla kontrolou, v lednici ji má naprosto každý Čech

Pokud tedy narazíte na potravinu s viditelnou plísní, nikdy ji nekonzumujte. I když plíseň odstraníte, toxiny mohou být již v celé potravině. Nestačí tedy potravinu omýt nebo viditelně poškozenou část odříznout. Vždy také kontrolujte datum výroby a spotřeby na obalu, a pokud je etiketa poškozená nebo chybí, raději výrobek nekupujte.

Jak postupujete, když omylem koupíte zkaženou potravinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články