Pozor: Až 20 % Čechů má právě teď v lednici nebezpečný sýr. Je plný plísně, která způsobuje zdravotní problémy

Sýr je obvykle považován za velmi zdravou součást vyváženého jídelníčku. Tímto sýrem z Alberta byste si ale ke zdraví rozhodně nepomohli.

sýr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud máte doma sýr De Zaanse Hoeve BELEGEN 48+, zpozorněte. Nedávná úřední kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) totiž odhalila, že tento sýr není pro konzumaci bezpečný a jediné místo kam by měl putovat, je odpadkový koš.

Pozor na nebezpečný sýr

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce v jedné z prodejen řetězce Albert, konkrétně na adrese Cornovova 1066/3, 618 00 Brno, objevila naprosto nevyhovující sýr. Sýr De Zaanse Hoeve BELEGEN 48+ byl označen jako nebezpečná potravina kvůli výskytu plísní bílé barvy na povrchu a mezi jednotlivými plátky. Plísně jsou mikroorganismy, které mohou být škodlivé pro lidské zdraví a mohou způsobit potravinové otravy a další zdravotní komplikace. SZPI proto před konzumací tohoto sýru varovala na svém webu PotravinyNaPranýři.

Jak jsme již na JakZdravě několikrát upozorňovali, potraviny napadené plísní nejsou považovány za bezpečné. I když tedy byly teploty skladování v pořádku a sýry nebyly prošlé, přítomnost plísní činí tuto potravinu vysoce rizikovou.

sýr iZdroj fotografie: Depositphotos
Sýr je obvykle považován za veskrze zdravou potravinu, ne však, když je prolezlý plísní

Sýr raději vyhoďte

Konzumace potravin s plísní může mít nepříznivé účinky na zdraví, včetně potravinových otrav a alergických reakcí, u dlouhodobé expozice způsobuje i vážnější problémy. Proto je nejlepší se vyhnout konzumaci potravin, které vykazují známky kažení, jako je plíseň.

Prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc upřesňuje, že plísně „jsou totiž v potravinách zdrojem plísňových jedů – mykotoxinů. Tyto jedy produkované plísněmi pak po konzumaci kontaminovaných potravin působí na jednotlivé orgány v lidském těle a jsou původci řady onemocnění. Způsobují zažívací potíže, zatěžují játra, ledviny i imunitní systém, některé z nich jsou prokázanými lidskými karcinogeny, tedy jsou rakovinotvorné.

Různé druhy sýrů

Naléhavé: Pokud jste si nedávno koupili tento oblíbený sýr, ani se ho nedotýkejte. Připraví vás o zdraví

Pokud jste zakoupili sýr De Zaanse Hoeve BELEGEN 48+, doporučujeme ho ihned vyhodit do koše a nedoporučujeme jeho konzumaci. Vaše zdraví je na prvním místě a je důležité chránit sebe i své blízké před rizikovými potravinami.

Jak nakládáte se zkaženými potravinami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články