Zánět lymfatických uzlin –⁠ domácí léčba. Bylinky, výplachy a masáže ji mohou zkrátit na polovinu

Lymfatické uzliny mohou být zduřené z mnoha příčin. Jestliže neurčí lékař jinak, využijte dary přírody pro podpůrnou léčbu a posílení imunitního systému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zánět lymfatických uzlin, odborně lymfadenitida, je onemocnění, které může mít závažné komplikace. Z toho důvodu je nutné při podezření na toto onemocnění navštívit lékaře, který stanoví adekvátní léčbu, vysvětluje lékař Daniel Murrell, M.D. Tu pak lze podpořit a urychlit mnoha domácími metodami a přírodními léčivy, které mohou výrazně zmírnit provázející potíže. Léčba se může zkrátit o polovinu i více.

Příčiny zánětu lymfatických uzlin

Ke zvětšení lymfatických uzlin může dojít jako reakce na zánět v dutině ústní a krku, u malých dětí může ke zvětšení dojít i při prořezávání zubů nebo u dospělých při růstu zubů moudrosti. Samotný zánět lymfatických uzlin většinou vzniká také na pozadí jiného onemocnění, často při běžném nachlazení, v nejhorším případě je způsoben nádorovým onemocněním.

Příznaky zánětu lymfatických uzlin

Zánět krčních lymfatických uzlin se většinou projeví jejich zduřením, citlivostí, případně příznaky jako při nemoci horních dýchacích cest, tedy zvýšenou teplotou a bolestí v krku. Závažnými příznaky, při nichž byste měli neodkladně vyhledat lékaře, jsou ostré bolesti, otok celého krku, horečka, potíže s dýcháním, polykáním nebo otáčením hlavy.

iZdroj fotografie: Freepik

Léčba zánětu lymfatických uzlin

Léčbu musí vždy stanovit lékař. Jestliže jsou uzliny jen zvětšené a odráží oslabený imunitní systém, postačí jen posílení imunity. Jindy může být potřebná antibiotická léčba a v některých případech může dojít až k operaci. Pokud lékař nezjistil vážnou příčinu a doporučil domácí léčbu s posilováním imunitního systému nebo vám předepsal léky a k nim doporučil podpůrnou léčbu pro urychlení zotavení, využijte následující způsoby.

Bylinné odvary a tinktury

Byliny obsahují léčivé silice, které podporují imunitní systém. Každá navíc ovlivňuje i různé tělesné funkce a orgány. Ke zklidnění otoku lymfatických uzlin si připravte odvar z přesličky, bezových květů s levandulí, vrbovky nebo čerstvé máty. Byliny zalijte vodou a vařte na mírném stupni 30 minut, poté nechte trochu zchladnout, sceďte a popíjejte během dne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tinktury se využívají především pro posílení imunitního systému. Nejčastěji jsou to tinktury z propolisu, echinacey nebo zlatobýlu. Jde o koncentrované přírodní léky, kdy jsou účinné látky z bylin získávány pomocí alkoholu. V domácím prostředí je nejčastěji využívána vodka, ve které se bylina louhuje alespoň 2 týdny na tmavém místě. Následně se používá jen 10 kapek tinktury 3x denně, a to přidáním do nápoje.

Výplachy úst

Jestliže je příčina zvětšení lymfatických uzlin v dutině ústní a krku, je vhodné užívat roztoky k výplachům dutiny ústní a kloktání. Účinné je například vyplachování úst směsí ze soli, sody a teplé vody. Z bylin lze připravit k vyplachování a kloktání vychlazený odvar z protizánětlivého heřmánku nebo máty. K výplachu úst při zánětu dásní můžete využít také šťávu z rostliny aloe vera, kterou smícháte s teplou vodou.

iZdroj fotografie: iStock

Bylinné obklady

V případě zánětu není dobré přikládat teplé obklady, které podpoří množení bakterií. Zvolte raději bylinné studené nebo vlažné obklady. Lze využít například mixérem rozdrcenou mátu s pampeliškou, které nanesete na gázu. Tu přiložíte na krk a zafixujete obvazem.

Masáže lymfatických uzlin

Proces hojení může urychlit jemná masáž. Její účinek můžete opět zlepšit využitím bylin, v tomto případě jsou dobré éterické oleje. Využijte například eukalyptus, levanduli nebo čajovník, kdy pár kapek přidáte do nosného oleje, například olivového. Lehněte si, mírně zvedněte bradu a prsty masírujte krk v místě zduřených lymfatických uzlin. Masáž provádějte velmi jemně, nesmí způsobovat bolest. Měla by být prováděna maximálně 10 minut 2x denně.

Jaké máte zkušenosti se zduřením lymfatických uzlin?

Zdroj: Healhtline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články