Únava, bolest kostí, svědění i škytavka: Takové jsou příznaky onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin má zpočátku často jen vágní příznaky, lidé si tak myslí, že nejde o vážný problém. Projevovat se může například svěděním kůže či škytavkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který filtruje krev a odvádí z těla toxiny. Odborníci z webu Healthline dodávají, že ledviny také pomáhají udržovat rovnováhu minerálů a elektrolytů, hrají zásadní roli při tvorbě červených krvinek a udržují správné pH krve. Pokud jsou poškozené, nejsou schopny tyto funkce plnit tak, jak mají. Příznaky poškození ledvin však často lidé podceňují, protože nevypadají jako symptomy závažného zdravotního problému. Nedělejte stejnou chybu.

Neléčené onemocnění ledvin může vést k jejich selhání

Pokud jsou ledviny jen mírně poškozené, stále jsou schopny plnit svoje funkce, žádného problému si tak nemusíte být dlouho vědomi. Poté se začnou projevovat jen mírné a často neurčité problémy, které se stále zhoršují. 

Nedojde-li však k odhalení onemocnění, poškození se stále prohlubuje a nakonec může vést až k úplnému selhání ledvin. O příznacích a léčbě selhání ledvin jsme již na JakZdravě psali. Dnes se proto zaměříme na symptomy, které vás na možný problém upozorní dříve než se stane opravdu velmi závažným.

únava iZdroj fotografie: Depositphotos
I chronická únava může signalizovat poškození ledvin

Varovné příznaky poškození ledvin

Příznaky poškození ledvin jsou často zaměňovány za méně závažné zdravotní obtíže, lidé je proto často podceňují. Lékaři z MedicalNewsToday navíc upozorňují, že ne všechny symptomy se objevují u všech pacientů. Někteří lidé tak mohou trpět vysokým krevním tlakem, u jiných se objevuje časté močení (zejména v noci). Další zase trápí chronická únava nebo častá škytavka. Těmto příznakům byste proto měli věnovat pozornost a poradit se o nich s lékařem:

  • Spánkové poruchy: Problémy s usínáním, spánková apnoe a další problémy se spánkem mohou být způsobeny hromaděním toxinů v krvi.
  • Kožní problémy: Pokud vás trápí suchá a svědivá pokožka, důvodem může být to, že ledviny již nedokáží udržet správnou hladinu minerálů v těle.
  • Celková slabost: Slabost, únava i bolesti hlavy mohou být způsobeny tím, že v krvi není dostatečné množství červených krvinek, které přenášejí kyslík.

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

  • Dušnost: Ta sovisí také s menším množstvím přenášeného kyslíku a také přebytečnou tekutinou (kterou ledviny nedokázaly vloučit), která se dostala do plic.
  • Otoky: Nejčastěji se jedná o otoky kotníků, nohou a rukou, opět souvisejí s tím, že ledviny nejsou schopny odvádět přebytečnou tekutinu z těla. To vede k zadržování sodíku a následně k otokům. Otoky mohou upozorňovat i na problémy s játry, jak už jsme vás na JakZdravě také informovali.
  • Nechutenství: Ztráta chuti k jídlu může vést k nechtěnému hubnutí. Nedostatek potravy spolu se zvýšeným množstvím toxinů v krvi může vést také k zápachu z úst a kovové pachuti v ústech.
  • Oteklé oči: Pokud ledviny nefiltrují krev správně a dostatečně, dostává se do moči bílkovina, která může způsobit otoky kolem očí.
  • Změny v močení: Když už je řeč o moči, poškození ledvin se často projevuje i častějším nucením na močení, zároveň menším objemem vylučované moči. Moč může být navíc pěnivá, s nepříjemným zápachem či neobvyklé barvy.
  • Vysoký krevní tlak: Vysoký krevní tlak a poškození ledvin spolu vzájemně souvisejí. Nesprávně fungující ledviny zvyšují krevní tlak, a zároveň vysoký krevní tlak poškozuje ledviny.
  • Bolesti zad: Závažné poškození ledvin způsobuje bolesti v dolní části zad, těsně pod hrudním košem. Bolet vás však mohou také svaly či kosti.

Jak jste poznali poškození ledvin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články