Únava a občasný kašel? Postcovidový syndrom trápí po prodělání nemoci spoustu lidí. Prozradí ho nepříjemné příznaky

Koronavirus někdy jen tak nezmizí. Zanechává nejméně 10 % svých obětí s chronickou nemocí a nikdo neví, zda se jí postižení někdy zbaví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se tomu post-covid syndrom a má mnoho příznaků, které jsou opravdu vysilující a mohou podstatně ztížit život. Jednou z nejznámějších věcí je, že člověk, který prodělal onemocnění koronavirem je dlouhodobě unavený. Nejde pouze o ospalost, ale o únavu celého těla. Ta vysává lidem energii dlouhodobě a z takové únavy se bohužel nestačí pouze vyspat. Popisuje to Tessa Miller, zdravotní a vědecká spisovatelka.

Potřebují mnoho odpočinku

Lidé, kteří bojují s chronickou nemocí jsou vyčerpaní a vysílení. Tento stav nemusí vyřešit ani několik dní odpočinku. Takoví lidé musí odpočívat opravdu hodně. Pravděpodobně si jejich tělo vyžádá i nějaké doplňky stravy, které společně s nimi budou bojovat proti únavě. Kromě únavy mohou lidé cítit neschopnost soustředit se. Tento stav je označovaný jako mozková mlha. Ta může vzniknout ze samotné nemoci nebo z léků, které nemoc léčí. Může se vám zdát, že jste celý den ospalí nebo se cítíte stále jako ve snu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete mít potíže se soustředit nebo si něco pamatovat. To vše může v člověku vyvolat úzkost, paniku i strach. Můžete mít pocit, že se o sebe nedokážete postarat. Mozková mlha překáží v každodenních úkonech i v zaměstnání. Kromě toho můžete cítit také dušnost. Covid-19 je respirační onemocnění a logicky jsou jím tedy postižené plíce. Vedlejší účinky viru spojené s dýcháním lidé pociťují i půl roku po prodělání nemoci. Mnohdy se k dušnosti přidají ještě bolesti hlavy nebo závratě.

Objevit se může i kašel

Po onemocnění covidem se často objevuje i suchý kašel. Někteří lidé si stěžují také na bolesti kloubů. Není divu, virové infekce jsou příčinou akutní artritidy nebo akutní artralgie. Pacienti tak mohou mít rysy systémového zánětu včetně virové artritidy. Lidé po prodělání koronaviru si stěžují také na bolest na hrudi. Ta je obvykle velmi nepříjemná a často provází nemocného ještě dlouho po začátku onemocnění. Kromě fyzických projevů se může objevit také deprese. Stav, který potkal tělo, má pochopitelně vliv i na duši.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Deprese může způsobovat fyzické příznaky, jako je bolesti hlavy, celého těla, žaludku. Stav deprese se často překrývá s úzkostí. Jde o běžný příznak chronické nemoci. Pokud má člověk úzkost, cítí se podrážděný a vyčerpaný. Nemůže se soustředit. Nemůže spát nebo má ošklivé noční můry. Někteří lidé dokonce mohou prodělat záchvaty paniky. Výjimečné nejsou ani bolesti svalů a měkkých tkání. Vyskytuje se také bušení srdce a jsou tu vážné potíže, jako je například zánět srdečního svalu nebo poškození ledvin.

Jak jste se cítili po prodělání nemoci vy, pokud vás potkala?

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články