Běžně dostupné potraviny očistí vaše tělo od nikotinu jednou provždy. Účinně pomohou i s odvykáním

Odvykání kouření není jednoduché. Přinášíme vám několik pochutin, které vašemu tělu při pravidelném zařazení do jídelníčku pomohou rychleji odbourat nikotin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Kouření je zlozvyk, kterého se v posledních letech snaží zbavit čím dál více lidí. Jelikož se ale jedná o závislost, není to vůbec jednoduché. Jakmile přestanete kouřit, reakce těla vyvolá abstinenční příznaky, které mohou být velmi náročné. Ne každý kuřák je zvládne, protože vyloučení nikotinu z těla trvá několik měsíců, a tak v mnohých případech nastává návrat ke starému zlozvyku. Nemusí tomu ale tak být, pokud zařadíte tyto potraviny do svého jídelníčku.

Kolik lidí je v České republice závislých na kouření?

V České republice je závislých na nikotinu okolo 2,3 milionů lidí, což tvoří 26 % celkové populace nad 18 let. Nezřídka jsou mezi závislými na nikotinových výrobcích i děti a mladiství. Těchto 2,3 milionů kuřáků ročně vykouří až 21 miliard cigaret, díky čemuž do státní kasy přinesou spotřební daň ve výši 45 miliard korun. Je dokázáno, že jednou cigaretou si svůj život zkrátíme o 5 minut, takže kuřáci v České republice každoročně prokouří necelých 200 tisíc let.

Citrusy

Vitamín C obsažený ve všech druzích citrusů pomáhá efektivně zrychlit metabolismus, a také odbourávání škodlivin z těla. Zařaďte pomeranče, mandarinky, grapefruity, pomela a jiné druhy citrusů do svého jídelníčku, a kromě zrychlení metabolismu můžete také očekávat zlepšení průtoku krve, její pročištění, a zároveň vyčištění plicní tkáně od škodlivých produktů kouření. Citrusové plody mají také příznivý vliv na mírnění deprese, se kterou se často potýkají lidé, kteří se snaží přestat kouřit.

iZdroj fotografie: Pexels
Citrusy čistí krev a plicní tkáň a ulevují od abstinenčních příznaků

Kiwi

Toto tropické ovoce obsahuje vitamíny C, A a E, které jsou nezbytné pro zdravé fungování těla a organické kyseliny obsažené v plodech kiwi pomáhají urychlit metabolismus. Vysoký obsah hořčíku dále zlepšuje dýchání a pomáhá zbavit se kašle, který trápí většinu kuřáků. Kiwi má také nízkou kalorickou hodnotu a je doporučováno lidem bojujícím s obezitou. Konzumace kiwi se nedoporučuje pouze u lidí trpících zánětlivým onemocněním ledvin a žaludku.

iZdroj fotografie: Pexels
Kiwi zrychluje metabolismus a zlepšuje dýchání

Špenát

Tuto pochutinu je dobré do svého jídelníčku zařadit i přesto, že nejste Pepek námořník. Špenát je totiž bohatý na Vitamín B9, který je nezbytný pro fungování nervového systému a udržení chodu svalů v těle. Dlouhodobé užívání nikotinu má totiž za následek vylučování vitamínu B9 z těla a snížení podílu svalové hmoty. Lidé, kteří pravidelně do svého jídelníčku zařazují špenát, také začínají chuť a vůni hořícího tabáku vnímat jinak – což jim usnadňuje se tohoto obtížného zlozvyku zbavit.

iZdroj fotografie: Pexels
Špenát díky obsahu vitamínu B9 zajistí optimální udržení svalové hmoty v těle

Mrkev

Zařazením této zeleniny si zajistíte rychlejší eliminaci nikotinu z těla. Mrkev je totiž bohatá na provitamín A, vitamíny B, C a K, které se podílejí na procesech odbourání toxinů a stresu a jsou užitečné pro celkové zdraví organismu. Nezapomínejte, že pravidelná konzumace mrkve výrazně zlepšuje stav pokožky, která může mít u dlouhodobých kuřáků našedlou barvu. Mrkev můžete nenásilně zařadit do jídelníčku prostřednictvím polévek nebo například salátů.

iZdroj fotografie: Pexels
Mrkev vám pomůže rychleji odbourat škodlivé toxiny

Voda – životadárná tekutina

Hlavním nežádoucím účinkem užívání nikotinu je dehydratace, která má negativní vliv nejen na metabolismus, ale opět třeba na kvalitu kůže. Voda navíc doslova vyplavuje toxiny z těla a snižuje abstinenční příznaky. Pití velkého množství tekutin může vést ke zvýšenému výdeji moči. Aby nedošlo ke ztrátě základních stopových prvků, doporučuje se kuřákům pití minerální vody, džusů a dalších nápojů bohatých na soli železa, hořčík, selen, draslík, vápník atd.

iZdroj fotografie: Pexels
Voda je důležitá pro úspěšné skoncování s dehydratací

Vyloučení nikotinu z těla trvá 6-8 měsíců, ale díky správnému jídelníčku je možné tento čas znatelně zkrátit. Užívání nikotinových výrobků je zlozvyk, který vás může stát zdraví i život a nikdy není pozdě své rozhodnutí přehodnotit a skoncovat s kouřením.

Jste odnaučený kuřák? Pokud ano, jak se vám podařilo s kouřením přestat?

Zdroj: Freepress Journal, Anamneza, Doctor NDTV

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články