Citron je nabitý vitamíny. Pomůže s hubnutím a ochrání před anémií

Mnoho lidí používá čaj s citronem při nachlazení. Citron toho umí ale daleko víc než jen vykurýrovat bolest v krku. Některé účinky potvrdili i vědci.

i Zdroj fotografie: Forest a Kim Star / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Citrony jsou známé vysokým obsahem vitamínu C. Kromě toho obsahují užitečnou vlákninu a zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny, známé pod hromadným pojmem antioxidanty. Dietetička Helen West říká, že díky svému unikátnímu složení může konzumace citronů podpořit zdraví srdce, zlepšit trávení a pomoci při hubnutí.

1. Zdravé srdce díky citronu

Podle vědecké studie může pravidelná konzumace citronové vlákniny snížit hladinu cholesterolu v krvi. Vysoký obsah vitamínu C navíc přispívá k celkovému zdraví, včetně zdraví oběhové soustavy a srdce. Citron se dá použít i k pročištění ucpaných tepen.

2. Citron a tělesná hmotnost

Citrony bývají v lidovém léčitelství hojně doporučovány jako potravina, se kterou snadno zhubnete. Proč by tomu tak mělo být, zkoumali i vědci. Podle studie na myších došli skutečně k závěru, že myši, kterým byl podáván extrakt z citronu, přibraly méně než myši, kterým podáván nebyl. Rostlinné sloučeniny z citronu tedy skutečně mohou podporovat hubnutí, ale účinky na člověka vědci zatím nepotvrdili.

3. Citrony mohou ochránit před anémií

Anémie neboli chudokrevnost vzniká nejčastěji z nedostatku železa z potravy. Ačkoli existují potraviny bohatší na železo než citron, vyplatí se ho k nim ale přidat. Vitamín C a kyselina citronová zlepšují vstřebávání železa ve střevě, takže vám pomohou veškeré zkonzumované potraviny využít v těle naplno.

Med, bylinky a půlka citronu iZdroj fotografie: Pixabay

4. Prevence ledvinových kamenů

Kyselina citronová může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů. Jednak upravuje pH moči, jednak zvyšuje její objem. Studie udává, že pouhá polovina šálku citronové šťávy denně poskytne dostatek kyseliny citronové, aby se účinně zabránilo vzniku močových kamenů u lidí, kteří na tuto chorobu trpí. Ačkoli se vědci domnívají, že tento účinek citrony mají, je potřeba jej potvrdit kvalitnějším výzkumem.

5. Citrony a rakovina

Vědci se též domnívají, že by citrony mohly hrát určitou roli v boji proti rakovině. Konkrétně má jít o rostlinné sloučeniny, které brání vzniku zhoubných nádorů. Zatím však probíhaly experimenty pouze na hlodavcích, a to za podávání extrémně vysokých dávek těchto sloučenin. Aby se tento předpoklad skutečně potvrdil, bude potřeba provést podrobnější studie na lidech. Obecně platí, že vysoká konzumace ovoce a zeleniny může rakovině účinně předcházet, stejně jako dalším chronickým onemocněním.

Domácí recept pro boj s nadváhou

Tento lidový recept se doporučuje lidem, kteří mají potíže s hubnutím. Výsledný přípravek má nastartovat odbourávání tuků.

Co budete potřebovat?

  • 125 g nastouhaného křenu,
  • 4 citrony,
  • 3 polévkové lžíce medu,
  • 2 čajové lžičky skořice
  • a 1 polévkovou lžíci strouhaného zázvoru.

Postup přípravy:

  1. Křen a zázvor rozmixujte v mixéru.
  2. Do směsi přidejte citronovou šťávu, skořici a med a dobře promíchejte.

Aplikace a skladování:

Sirup skladujte v chladnu, ideálně v lednici. Jezte 2 lžíce před jídlem nebo cvičením po dobu 21 dnů. Poté udělejte týden přestávku a léčebnou kúru zopakujte.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčivými účinky citronů?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články