Použili jste někdy šampon jako sprchový gel nebo naopak?

Možná už jste zažili, že jste si chtěli dát sprchu hned po probuzení. Člověk ještě napůl spí, chcete si umýt vlasy, ale zjistíte, že vám došel šampon.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Mnoho z nás by tedy sáhlo po sprchovém gelu, kterým si vlasy umyjete. Je ale správné zaměňovat tyto dva kosmetické přípravky? 

Mezi šamponem a sprchovým gelem je mnoho rozdílů

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Co se stane, když produkty použijete opačně?

Mohou mít podobnou strukturu, ale i tak jsou rozdílné. Šampony jsou určené k čištění pokožky hlavy a vlasů. Také zdržují pH pokožky na správné úrovni. Sprchové gely na tělo jsou různých typů podle druhu pleti: 

  • Suché
  • Normální
  • Mastné

Důvodů, proč používat oba přípravky je na tu část těla, na kterou jsou vyrobeny, je hned několik. Pokožka vlasů a našeho těla má různé pH. Jestli používáte sprchový gel místo šamponu, mohou se vyskytnout lupy. Navíc jsou méně účinné, takže vlasy budou mít tendenci zachycovat nečistoty nebo pot. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Každé složení je jiné

Šampony navíc obsahují silikon, který udrží vlasy lesklé. Sprchové gely zase obsahují glycerin. Jestli vám šampon došel a není jiná možnost, můžete použít suchý šampon nebo si pomoci například jablečným octem. Ten dodá vlasům lesk a dodá jim objem. Může ale způsobit že vlasy po něm budou „vonět“. 

Co dělat, když dojde sprchový gel? 

Šampon místo sprchového gelu použít můžete. Jeho smytí ale bude obtížnější. Pokožka po něm bude suchá a napnutá, proto po umytí použijte hydratační krém nebo kokosový olej, který pokožku promastí a zanechá ji vláčnou. 

Po umytí vlasů vždy použijte kondicionér, po kterém vám vlasy půjdou lépe rozčesat. Jestli nemáte kondicionér, použít můžete arganový nebo kokosový olej. Vlasy si sušte jen studeným vzduchem, protože teplým byste si vlasy postupně zničili. Po vykartáčování můžete znovu použít olej. Pokud jednou za čas použijete šampon místo sprchového gelu nebo naopak, pravděpodobně se nic nestane. Jestli byste tak činili pravidelně, pH vaší pokožky by se mohlo změnit, vyskytly by se lupy, poškození vlasů nebo další problémy. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články