Srdeční arytmie a vše, co byste o ní měli vědět. Rychlost tepu může poměrně brzo odhalit i životoohrožující typy

Vybočení z pravidelného srdečního rytmu může být pro lidský organismu nebezpečné. Člověk je s ním schopný žít dlouho, ale může mu přinést i rychlou smrt.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Srdce mu vyskočilo až do krku, tlouklo jako na poplach, případně srdce se samým strachem zastavilo. I to se o srdečním tepu říká, většinou tedy v beletrii nebo ve zprávách. Existuje ovšem skutečná porucha srdečního rytmu, tzv. arytmie. Jedná se o postižení převodního systému řídící činnosti srdce, který je nezbytný pro správné stahy, rytmus a frekvenci, říká lékařka Wendy Susan Post, MD, jež se zabývá výzkumem náhlé srdeční smrti.

Co je to arytmie

Poruchy srdeční frekvence, rytmu či šíření vzruchu v srdci označujeme jako poruchy srdečního rytmu. Podle místa vzniku je dělíme na sinusové, supraventrikulární a komorové. Podle srdeční frekvence pak na bradykardii a tachykardii. Podle klinické závažnosti na benigní a maligní. Ne všechny arytmie jsou život ohrožující. V každém případě je ale potřeba, aby byly podchycené lékařem a vhodně léčeny.

Jak arytmie vzniká

Na poškození převodního systému srdce může mít negativní vliv ischemie (nedokrvenost tkáně), hypoxie (nedostatečné množství kyslíku v tkáni), zánět, porucha acidobazické rovnováhy, vrozené i získané anatomické změny na srdci, některé léky a odchylky v hladinách důležitých iontů, které jsou v krvi – zejména hořčíku, vápníku a draslíku.

1) Tachykardie

Je-li diagnostikována tachykardie, znamená to, že srdce bije příliš rychle – až 90 a více tepů za minutu. Nejčastější její fyziologickou příčinou je sportovní nebo jiná tělesná aktivita. Na vině ale může být i kardiovaskulární autonomní neuropatie.

2) Bradykardie

Jedná se o zpomalení srdeční frekvence pod fyziologickou mez, tedy pod 60 tepů za minutu. Může se objevit ve spánku nebo při tělesné relaxaci. Za klidových podmínek se objevuje u trénovaných sportovců. Pokud jsou ve hře patologické příčiny, pak většinou hypotyreóza, záněty srdce nebo infarkt myokardu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Infarkt se může projevit jako bolest na hrudi. Na vině bývá i arytmie

3) Fibrilace síní

Tento typ arytmie je celosvětově nejběžnější. Projevuje se neuspořádanou síňovou aktivitou, pro kterou jsou typické nepravidelnosti převodů vzruchů na komory. Bohužel je spojená také se zvýšenou úmrtností. Vzniknout může v důsledku vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdeční nebo též jako důsledek vady chlopní. Příznakem bývá dušnost a bušení srdce či svíravá bolest na hrudi.

4) Fibrilace komor

Tato porucha srdečního rytmu urgentně ohrožuje pacienta na životě a bohužel je nejčastější příčinou náhlého úmrtí. Často vzniká v rámci akutního infarktu myokardu. Projevuje se ztrátou vědomí, nehmatným pulzem a neměřitelným tlakem.

Jaké jsou rizikové faktory arytmie

Arytmie může vzniknout i na základě přechození srdečního onemocnění, často bývá v rodinné anamnéze. Přispívá k ní kouření, cukrovka, stres, nadváha, sedavý způsob života, strava s vysokým obsahem tuků, vysoký krevní tlak, zneužívání drog nebo alkoholu. Negativní vliv má též diagnóza spánkové apnoe.

Jakým způsobem léčíte srdeční arytmii?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články