Změna hlasu, knedlík v krku a chrapot: I tak se projevuje rakovina štítné žlázy

Některé rakoviny jsou dlouho jen velmi těžko rozpoznatelné. To ovšem neplatí u rakoviny štítné žlázy. Ta se dá dobře a včas odhalit podle počátečních příznaků.

Vyšetření štítné žlázy žena i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina štítné žlázy se dnes díky pokrokům v medicíně dá s jistotou poznat. Je stále běžnější a často bývá zjištěna náhodou při ultrazvukovém vyšetření, které se pacientovi provádí z naprosto jiného důvodu. Pokud o sobě dá rakovina štítné žlázy vědět příznaky, není těžké ji odhalit. Následující symptomy jsou dostatečně do očí bijící.

Bulka na krku

Pokud si v místech zepředu na krku, kde je uložena štítná žláza, nahmatáte bulku, která ani po několika týdnech nemizí, navštivte lékaře. Nemusíte mít přehnaný strach, není to důvod k panice, protože, jak uvádí web Healthline, jsou tyto změny až v 90 % případů benigní (to znamená, že jsou nezhoubné). Jde většinou o cystu nebo strumu, která se objevuje v důsledku nedostatku jódu nebo autoimunitního onemocnění.

Oteklé krční uzliny a potíže s polykáním

Pamatujete si, jak se vám při nachlazení zvětšily uzliny pod čelistí? Pokud se uzliny takto projevují a neprobíhá k nim žádná jiná infekce nebo horečka, znamená to často problém se štítnou žlázou. Proto vyhledejte lékaře. Často se objevuje již zmiňovaná boule nebo otok štítné žlázy, což ztěžuje polykání.  Subjektivně můžete pociťovat knedlík v krku, jak psala naše redakce již dříve. Pokud tento stav trvá a nesouvisí s nachlazením, je třeba nechat se zkontrolovat odborníkem.

Mladá žena na vyšetření u lékaře iZdroj fotografie: Freepik
Štítná žláza se vyšetřuje v první řadě pohmatem.

Změna hlasu a potíže s mluvením

Otok štítné žlázy a její růst tlačí na jícen a průdušnici, což kromě problémů s polykáním způsobí také poruchu hlasu. Nejčastěji to bývá změněný hlas, který vám najednou připadá cizí nebo chrapot. Velké potíže se objevují až v pokročilém stádiu rakoviny, takže je potřeba jít na vyšetření včas, jak upozorňuje také web SaskatchewanHealthAutority.

štítná žláza

Když štítná žláza nefunguje, jak má: Pomohou silová cvičení i jóga

Prognóza rakoviny štítné žlázy

Diagnostika a léčba patří vždy do rukou lékaře, který určí léčbu podle typu, velikosti a stádia nádoru. Větší nádory se musí často odstranit, ale obvykle není důvod k odebrání celé štítné žlázy. K doplnění léčby se používá chemoterapie. Pokud dojde k odebrání štítné žlázy, musí se doživotně doplňovat hormony. Šance na uzdravení jsou ale velmi dobré. Na JakZdravě jsme dříve psali o dalších příznacích, které pomohou odhalit poruchu funkce štítné žlázy.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rakovinou štítné žlázy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články