Používání balzámu na rty a jeho nepříjemné vedlejší účinky: Od podráždění úst až po mírnou závislost

Ačkoliv vám může balzám na rty pomoci s mnoha problémy, jeho nadměrné používání může být zdraví nebezpečné. Zde najdete potenciální vedlejší účinky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud i vy během chladných měsíců používáte balzám na rty, rozhodně byste se měli ujistit, že to děláte podle doporučení na návodu. Jak totiž říká lékař Owen Kramer, přílišná aplikace tuhé léčivé směsi na ústa totiž může vést k řadě nepříjemných vedlejších účinků, jako je například podráždění nebo dokonce závislost. Níže jsme proto pro vás sepsali seznam všech potenciálních problémů a recept na zcela přírodní balzám, který účinkuje mnohem lépe než ten z lékárny.

1) Vaše rty mohou být ještě sušší

Podle některých dermatologů mohou balzámy na rty obsahovat složky, které dráždí rty a mohou je ještě více vysušovat. Mezi ty nejzásadnější patří především fenol, kafr, mentol, aroma, vonné látky, kyselina salicylová a vitamín E. Rozhodně proto před zakoupením tohoto léčivého prostředku zkontrolujte obsažené složky na obalu. V případě, že by bylo nějaké složky nadbytek, raději koukněte po jiném. 

2) Nepříjemné podráždění 

Odborníci potvrzují, že byste měli balzám na rty v ideálním případě nanášet maximálně třikrát denně, a to ihned po probuzení, po jídle a těsně před spaním. V případě, že budete používat tento prostředek nadměrně, může dojít k podráždění nebo vzniku malých skvrn kolem vašich rtů. Stejně tak můžete v tomto případě spadnout kvůli obsaženým návykovým látkám do mírné závislosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Narušení některých schopností rtů 

Některé balzámy na rty vytváří umělou bariéru, která zachycuje vlhkost. To vede k tomu, že se rty přestanou zvlhčovat samy – jedná se však o jejich přirozenou funkci, která by rozhodně neměla být potlačena. Proto je i v tomto případě důležité zmínit, že byste to s užíváním tohoto léčivého prostředku rozhodně neměli přehánět. 

4) Mírná závislost 

Přestože si někteří lidé uvědomují, že jsou na balzámu na rty závislí, často si to nechtějí přiznat a začít s odvykáním. Problém je především v tom, že aplikace tohoto přípravku je ve skutečnosti takový uklidňující mechanismus – tělo si tak na něj může velmi snadno navyknout. S častějším užíváním tohoto přípravku však přichází intenzivnější vedlejší účinky, a proto byste měli být v každém případě na pozoru. 

Recept: Přírodní balzám na rty 

Abyste se vyhnuli potenciálním účinkům škodlivých látek v běžných balzámech na rty, můžete si jej vyrobit svépomocí doma. Takový prostředek bude mnohem šetrnější k vašim ústům a navíc vás vyjde jen na velmi málo peněz. Stejně tak účinkuje mnohem silněji – můžete ho proto používat méně často. K  přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1 polévková  lžíce bambuckého másla
  • 1,5 polévkové lžíce kokosového oleje
  • 1 polévková lžíce medu
  • 1 čajová lžička včelího vosku
  • 1 čajová lžička lanolinu
  • 5 kapek levandulového oleje 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava je pak již naprosto jednoduchá. Stačí v misce nad hrncem s vodou rozpustit kokosový olej, včelí vosk a lanolin – všechny ingredience pomalu míchejte, zatímco se přísady rozpouštějí. Poté přidejte levandulový olej (volitelně) a pokračujte v míchání, dokud nevznikne hladká hmota. Takto připravenou směs nalijte do sklenic nebo zkumavek a nechte ztuhnout. Balzám je připraven!

Jak často užíváte balzám na rty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články