Ne každému studená sprcha prospívá, ba naopak. Mějte přehled o potencionálních rizikách

Ačkoliv studené sprchy přináší řadu zajímavých benefitů pro zdraví, někteří lidé by se jim měli raději vyhýbat. Zde najdete vše, co byste o tomto tématu měli vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Studenou sprchu považuje většina lidí za jednu velkou noční můru. Věděli jste však, že přináší řadu zdravotních výhod a dodá vám po ránu více energie než silná káva? Ačkoliv může být náročné s ní začít, jakmile to jednou zkusíte, pravděpodobně si tento návyk osvojíte a stane se vaší každodenní rutinou. Je ovšem dobré brát na vědomí, že sprchování studenou vodou nemusí být vhodné pro každého – vyhýbat by se mu měli podle lékařky Alana Biggers především lidé s nemocným srdcem.

Studená sprcha zvyšuje krevní oběh

Zvýšení krevního oběhu je jeden z hlavních důvodů, proč odborníci doporučují studené sprchy. Tento návyk totiž zužuje krevní oběh na povrchu těla, což způsobuje, že krev v hlubších tkáních cirkuluje rychleji, aby udržela ideální tělesnou teplotu. Právě díky tomu se po ní zdravým lidem snižuje riziko vzniku zánětu a kardiovaskulárních onemocnění. Pozor by si ovšem měli dávat pacienti se srdečními problémy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož šok studenou vodou způsobuje zúžení cév v kůži a odpor při průtoku krve, může náhlá změna teploty u lidí s nemocným srdcem způsobit poruchy srdečního rytmu nebo dokonce infarkt – k infarktu dochází, když se náhle ucpe jedna z věnčitých tepen nebo se extrémně zpomalí průtok krve. Pokud tedy patříte mezi tuto rizikovou skupinu, rozhodně byste se studeným sprchám měli vyhýbat.

Zklidňuje svědění pokožky

Studená sprcha je skvělý způsob, jak zklidnit svědění pokožky způsobené kožním onemocnění. Vystavení se ledové vodě vám totiž pomůže překonat pocit, že se musíte neustále škrábat, a navíc jde obecně o skvělý způsob, jak podpořit zdraví kůže. V zásadě jde o důsledek zúžení cév v kůži, která je v důsledku odolnější proti poškození a rychleji se regeneruje. 

Dodá vám po ránu více energie než káva 

Když na vaše tělo dopadne studená voda, zažijete menší šok. Právě díky tomu budete schopni přijímat vyšší množství kyslíku, zvýší se vaše srdeční frekvence a rychleji se nastartuje váš metabolismus. V důsledku pak budete ihned bdělí a získáte dostatek energie do celého dne. 

Nižší bolest svalů po intenzivním tréninku

Studené sprchy mají regenerační účinky, a to zejména po náročném tréninku. Dokáží totiž účinně uvolnit svaly, které se posléze mnohem snadněji zotavují. Kromě toho vám může tento návyk skvěle pomoci při hubnutí. Pokud je totiž tělo vystaveno chladným podmínkám, jako například ve sprše, některé tukové buňky začnou vytvářet teplo, a tím také spalovat nadbytek přebytečných kalorií. 

iZdroj fotografie: Freepik

Zdravější vlasy a pokožka  

Nyní již víte, že studené sprchy stahují a zužují krevní oběh na povrchu těla. Díky tomu však také dodávají pokožce zdravější vzhled a činí ji odolnější proti kožním onemocněním. Tento návyk však podporuje také vlasy – studená voda uzavírá a posiluje vlasové kutikuly a na rozdíl od horké vody nevysušuje vrstvu kožního mazu, přirozeně mazlavou bariéru, která poskytuje ochranu pokožce a vlasům. V důsledku toho jsou vlasy silnější a zdravější.

Zdroj: Healthline

Jaké zkušenosti máte se studenou sprchou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články